| stanila33 a întrebat:

M-am lovit la genunchi si s-a invinetit destul de naspa. Cand apas e moale si daca apas in partea dreapta parca se simte ceva in stanga. E posibil sa fie sange sub piele ( echimoza sau hematom )? Va rog ajutati-ma. Adica am m-ai avut si mi s-a vindecat dar sunt putin speriat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Echimoza= vanataie
hematom= acumulare de sange. care e insotita de echimoza, intotdeauna.
Asta nu e o problema. Dupa lovire tesuturile moi se umfla tocmai pentru ca apare reactia de aparare a organismului. E normal. Daca nu te doare cand mergi sau sa ai instabilitate articulara(sa iti ''fuga'' genunchiul ), nu e nici o problema
Important! Niciodata sa nu faci masaj pe o vanataie, pentru ca in momentul cand masezi se poate desrpinde un mic tromb si sa reintre in circulatie si sa ajunga la inima, creier. Au fost si cazuri de deces din cauza asta.
Si ca sa iti treaca mai repede... gheata, crema : Diclofenac, Voltaren, Lioton, Apireven...etc. Si tine piciorul ridicat seara daca poti, pe o perna de exemplu.

| stanila33 explică (pentru Simonasimona1992):

Faza cu au murit oameni, nu cred...mersi oricum. Nu ma doare doar daca apas ceva mai tare si e moale. Multumesc mult

| Simonasimona1992 a răspuns (pentru stanila33):

Un tromb suficient de mare reintrat in circulatie poate cauza un blocaj ceea ce poate duce la AVC, infarct miocardic.
Am vrut doar sa iti dau un sfat.

3 răspunsuri:
| celena a răspuns:

Poate trece. Lioton. poate trece. apa rece. Nu te mai lovi, Ortopedul stie ce e daca nu se rezolva repede!