| alex495 a întrebat:

M-am lovit la tara, am dat cu mana intr-o tabla din greseala cand incercam sa pornesc motosapatoarea. As vrea sa stiu va rog daca va ramane cicatrice.
Sangera mult si tinut presat nu am reusit sa opresc, am fost nevoit sa pun plasture si l-am tinut mai mult cred decat trebuia, pentru ca nu a facut crusta ( se vede in poza). As vrea sa stiu daca partea aceea rozalie si,, crapatura " vor disparea. https://ufile.io/xd5a9owc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt foarte rare cazurile de tetanos dar un procent tot exista, asa ca daca ai o rana de genul asta nu e mai bine sa iti iei masuri de siguranta? Nu conteaza ca ai curatat-o sau nu, tot a intrat ceva in sange.
Repet, se face rar boala asta, dar daca tu esti ala ghinionist?

| alex495 explică (pentru Bondarel99):

Am dezinfectat imediat si dupa am pus plasture, este imposibil sa fii intrat ceva.

| Bondarel99 a răspuns (pentru alex495):

De asta zic, chiar si daca ar fi sanse de 1% tot trebuie sa faci vaccinul.

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa mergi la spital sa ti se curete taietura si sa ti se faca vaccin ati-tetanos.
Nu-i de gluma cu aceste taieturi.
Mergi de urgenta, sa nu risti sa-ti taie mana, daca se infecteaza.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Am curatat o eu, e ok. Ma intereseaza daca va disparea, sau ramane semn

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Nu-i ok, ca nu ti-ai facut vaccin ati-tetanos!
Probabil ca va ramane si semn, daca nu mergi sa-ti puna un fir acolo, sau un bandaj cu lipici

| GabiDumitrescu a răspuns:

O sa ramina ceva-ceva, posibil sa treaca destul de bine.