| Doarof3 a întrebat:

M-am saturat ca oamenii sa tot râdă de mine, din cauza mersului.M-am saturat sa fiu arătată cu degetul.M-am saturat.Mai bine făcea mama avort. Înainte sa sar pe o canapea,sa ma lovesc la un picior, apoi sa îmi vina sa leșin, nu aveam aceste deficiente de mers.Îmi e rușine sa mai merg pe stradă.Îmi e rușine de mine.M-am saturat ca părinții sa îmi spună ca nu e grav.M-am saturat ca, colegii sa râdă de mine.M-am saturat sa mai trăiesc printre oameni care nu înțeleg.Mai bine ma arunc de pe o clădire, ca m-am saturat de toată viața mea.M-am săturat de tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| sabinaca a răspuns:

Nu, niciodata sa nu te gandesti la asa ceva. Nu esti tu sau mama ta vinovata pentru nimic din ceea ce traiesti. Esti o persoana speciala si sunt foarte sigura ca ai o multime de calitatile pe care, din nefericire, persoanele din jurul tau nu le pot observa din cauza deficientelor. Romanii nu sunt educati sa accepte diferentele si sa imbratiseze oamenii care au nevoie de ajutor, stiu ca e greu, dar trebuie sa ii intelegi pentru ca asta este societatea in care au fost crescuti. Daca ai nevoie de ajutor, daca vrei sa vorbesti cu cineva, daca ai nevoie de sprijin psihologic, poti vorbi cu mine.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Desi nu-l suport pe Mihailescu_Valeriu_1953 ca-i..., are dreptate! Nu-i baga in seama si spune-le ca e mai bine sa mergi rau decat sa fii prost. E o vorba: "Cand esti mort nu-ti dai seama dar e greu pentru ceilalti. tot asa si cand esti prost". Oamenii educati nu rad de defectele fizice.

| RAY a răspuns:

Du-te la doctor, suntem in secolul 21 iar medicina a progresat mult si tehnologia, nu te da batut, trebuie sa crezi in tine cel mai mult, nu poti fi pe placul tuturor in viata si tu poate ai ras de cineva vreodata care poate a fost in locul tau

| Donsavas a răspuns:

Salut! Ce pot sa spun sigur e ca încrederea în sine E cea mai importantă. Acum tu esti in depresie. De aceea te si izolezi social. Sinuciderea poate fi prevenita. Raul pe care îl simti va trece cu medicatie,iti garantez. O perioadă ai nevoie. Oamenii spun lucruri,dar nu trebuie sa realizezi,căci si ei sunt inconstienti si n au habar de cat rau pot face uneori. Alții n au nici idee ca rănesc. Cert este ca daca te sinucizi,pe ei nu i vei afecta ci pe tine însuți. După ce ca sunt duri ei cu tine, te ai gasit sa te alaturi lor prin atitudine. Nu te ataca si tu, protejează te! Tine ti partea, fiecare si o tine pe a lui, doar cel ce n o face are de pierdut. Iti recomand sa vizitezi un psihiatru. Medicatia te va face sa te simti de parca nimic nu s-a intamplat si suferința ta sufleteasca va trece repede. Ai sa te convingi. Anunta ne cand esti mai bine, te rugam!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi: sa te arunci intr-o doza de indiferenta fata de oamenii rai si nesimtiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu inteleg, pentru ca tu fiind in situatia asta, simti lucrurile mult mai dramatic decat sunt. Sigur te vezi mergand mai stramb decat o faci de fapt. Daca nu e ceva ce poti schimba, doar accepta situatia, nu are rost, nu are sens sa suferi din cauza a ceva ce nu poti schimba, oamenii mereu o sa arate cu degetul, orice ai face. Bine ca ai picioare. Altii nu pot sa mearga nici asa, stramb.

Ai fost la medic?

| Doarof3 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu am fost fiindcă părinții au spus ca nu e grav, dar o sa vorbesc cu ei pana ma vor duce la un doctor, deoarece chiar vreau.Sunt în momentul în care as dori și operație doar sa scap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarof3):

Cati ani ai? Cred ca poti merge singur la medicul de familie sa ceri o parere.

| Doarof3 explică (pentru anonim_4396):

Am 15 ani

| PumpkinDoll a răspuns:

Ignora-i,mereu vor exista barfe indiferent de cum ai fi tu si ce ai face, am si eu un mers putin mai ''special'', merg ca atunci cand trebuia sa dai din picioare in asa fel sa prinzi viteza cand esti pe rolerolling on the floor