| claudiu_rolls a întrebat:

M-am trezit in aceasta dimineata cu gatul umflat si inghit greu. Totusi, nu ma ustura si nici nu simt nimic altceva. Este raceala sau e ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu sunt in masura sa decid ce anume ai sau sa-ti dau sfaturi medicale, dar parerea mea este ca ori ai baut lichide reci care au dus la inflamarea amigdalidelor ori este o forma usoara de raceala care se poate trata cu niste ceaiuri fierbinti si pastile (recomandate de medic). Insanatosire grabnicawinking

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu practic o metoda "babeasca", invatata de la bunicul: pe o lingura de zahar sau pe un cub de zahar pun cateva picaturi de petrol lampant, sa se umezeasca. O inghit incet, sa stea cat mai mult "in gat". Seara si dimineata, inainte de mancare sau pe nemancate.
In toate cazurile, in max. 3 ocazii luata, dispare durerea, umflatura si roseala de gat cauzata de raceala / gripa!

| nicky a răspuns:

Cred ca cel mai bine te duci la medic si te va trimite cel mai probabil la orl-ist, s-ar putea sa fie oreon daca nu ai facut cand ai fost mic.

| bunica a răspuns:

Este o gripa foarte pacatoasa si incepe cu infectie la amigdale si se termina cu viroza. o stiu din propria experienta si am facut si tratament injectabil cu antibiotic. vezi ce curaj ti-am dat! SANATATE si sa nu te fi atins virusu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te paste raceala rau daca nu iei ceva de acum; s-a mai discutat aici (sfaturi bune) : http://www.tpu.ro/......e-pot.html

| graffiku a răspuns:

@Anna. Atentie! scria Anna ca se poate trata cu ceaiuri fierbinti.Nu va jucati cu chestia asta. Ceaiurile fierbinti pot duce la o mai mare durere si ne vindecarea gatului.Se bea ceai putin caldut.Grija mare.