| anonim_4396 a întrebat:

Mă consider fumător înrăit dacă fumez câte un pachet la 2 zile? În fine, am zile când nu fumez și câte o săptămână. Iar de țigări m-am apucat din nou ca prostul în luna decembrie a anului trecut după 1 an de pauză de la țigări. Sunt genul de om care fumez o perioadă, apoi mi se scârbește și le las. Cel mai mult nu am fumat 3 ani. Prima dată am fumat la 13 ani, acum am 30 ani. Însă nu fumez continuu de la acea vârstă, după cum am spus am momente când fumez, am momente când nu simt nevoia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Eu am fumat tot de la 13, pana la 23 cu doua pauze, una de 3 luni cand aveam 13 ani, si una de 11 luni cand aveam 20. Apoi am facut ca tine, fumam o perioada, ma lasam, fumam o perioada ma lasam, cred ca m-am lasat de cel putin 20 de ori.SI pauzele durau in jur de 2 saptamani, cateodata o luna.
Mi-am dat seama ca nu ma ajuta cu nimic, am realizat ca eu sunt in control, eu pot sa ma las cand vreau si trebuie sa ma las pentru ca imi fac mult rau.Imi venea cel mai tare sa fumez daca fuma si altcineva sau daca consumam alcool.M-am gandit bine si am zis ca nu e bine sa tot fac teste pe sanatatea mea, pentru ca tu obisnuiesti si dezobisnuiesti corpul cu o substanta si nu are cum sa fie un lucru bun.Deci ori fumez,ori ma las si s-a intamplat sa ma las pentru ca nici nu mai simteam ca e buna la ceva.
Te plictisesti la un moment dat,vrei si tu sa respiri normal, sa te simti normal.
Da-i incolo de bani, gandeste-te la sanatate, ca banii ii faci, chiar si de ai fumat de 100000 de lei, ii faci la loc, dar sanatatea nu o poti inlocui si cred ca nu e nevoie sa iti expun aici efectele nocive asupra organismului, le poti observa singur.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deces timpuriu, doar atât. o nimic toată.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ești considerat doar fumător, nu fumător înrăit.
Totuși ar fi bine sa te lași de ele și sau măcar sa le reduci.

| Legion7X a răspuns:

Este bine că totuși ai control la ele. Poți sta și nefumat dacă vrei.

| NotNamed a răspuns:

Nu stiu dar drogat esti 100%. Orice substanta care face rau si provoaca dependenta este un drog. Lasa.le naiba de tigari.

| Mirel4412 a răspuns:

Tigarile sunt niste droguri, nu stiu de ce nu scrie lucrul asta pe pachete si de ce nu sunt interzise. Sanatate, bani, dar oamenii saraci fumeaza ca sa "scape de probleme", copiii lor neavand haine si mancare etc...
Incearca sa iei un bat sa un stilou ca aproape seamana la forma cu o tigara, si sa o ti pe aia in gura. Nu faci decat sa te omori pe tine si pe cei din jur.
Stiu ca lucrurile astea le auzi mereu, dar raul trebuie spus pentru a fi prevenit

| mont a răspuns:

Nu ești fumător înrăit ci doar normal. Cei Înrăiți fumeaza peste un pachet pe zi și asta zilnic.

| UnDiavol a răspuns:

Lăsa le defintiv ați distruge viața și sănătatea nu-ți mai spun de bani risipiți este doar un sfat nu te judec este viața ta ce faci

Mereu am foat curios este un Mister enorm pentru mine și mereu ma întreb ce se întâmpla când fumați care este efectul ce sa întâmpla in clipa Aia

| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Da, asa este. Mereu mă gândesc ce as fi făcut cu banii pe care i-am dat pe țigări. Dar, na... Prostia.

Misterul este că, atunci când fumezi, iti pleacă 22 lei din portofel și te întrebi "unde au plecat"? Din decembrie pana în prezent cel puțin 500 lei s-au dus numai pe țigări. Am la munca colegi care ziceau că 900 lei/luna cheltuie pe țigări. Deci eu încă stau bine. laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu mai spunem și de sănătate și plămâni și inima distrusă Dinți gura făcută praf laughing)

| danaieladaniela a răspuns:

Nu esti fumator inrait. Tatal meu fumeaza si cate 4/5 pachete de tigarii la zi.
Iti dau un sfat, incearca sa le lasi de tot.