| bibilica a întrebat:

Ma doare burta, ce pastile sa iau sa nu mai am durerile abdominale, ce ceai sa beau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate ai mancat ceva stricat sau ai ceva problema mai grava.

Daca e de la mancare, atunci astazi bea doar cateva cani de ceai de musetel, fara zahar, sa se goleasca si sa se dezinfecteze stomacul.

De maine dimineata nu te mai doare, poti incepe sa mananci dietetic 2-3 zile, preferabil paine prajita si mancaruri fierte (fara oua, lapte si mancaruri grase sau mezeluri).

Daca durerile nu scad in intensitate si eventual se intensifica, atunci e recomandat sa mergi la medic sau chiar sa chemi salvarea!

| sorinake a răspuns:

Bibilica, mergi tu la medic si lasa tratamentele dupa ureche sau de pe internet!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se ia pastile la durerile de burta! Fa-ti un ceai de menta, sunataorea sau musetel si bea-l cat poti tu de fierbinte. Iti va trece durerea, eventual evi avea si un scaun, imediat dupa aceea.

| Freya1 a răspuns:

Merge la medic dar pana atunci poti sa iei nospa

| Caro34 a răspuns:

Ce ai mancat inainte? De cate zile te doare? Unde anume te doare burta? Ai mai avut astfel de dureri? Te rog, cand scrii o intrebare, da-ne mai multe detalii ca sa putem intelege problema ta. Numai bine!

| Mirris a răspuns:

Nospa,paduden

| FlorinAjutorulThau a răspuns:

Poti folosi Nurofen Forte si sa bei ceai de menta, dar recomand sa vezi un medic.