| Ionut113123 a întrebat:

Ma doare degetul mare de la picior, o bucatica din carnea de la unghie, doar cand pun mana ma doare, ce poate fi si cum pot scapa de acea durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe stângul sau dreptul?

| Ionut113123 explică (pentru sierra1):

Dreptul

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut113123):

Bine că nu e stângul. Trece de la sine - spălat și dezinfectat. Lasă unghia să crească o tai după ce iese la vedere colțul

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E sunt de parere ca ar fi mai bine pentru tine daca ai taia degetul mare de la picior ca oricum nu ai nevoie de el si sa-ti faci un brelog din el, asa scapi si de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In portiunea aceea, chiar dedesubt ai un colt de unghie infipt in carne. Trebuie sa scormonesti acolo cu pila de la unghiera dezinfectata si sa il tai dar va creste si te va jena mereu. Mai lasa cateva zile asa, tine piciorul in incaltaminte comoda, papuci, sandale, acum ca e cald. Asteapta cateva zile poate se aseaza cumva coltul ala si trece.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Cel mai probabil este colț dar nu încerca să-l scoți singur(dacă n-ai mai făcut asta)că riști să se infecteze și să se agraveze durerea, mai bine te duci la un salon să-ți facă pedichiura(chiar dacă ești băiat, nu trebuie să-ți fie rușine), sau la doctor, dar doctorul n-o să aibă răbdare și o să te doară rău când o să ți-l scoată. A, și nu da banii aiurea pe tot felul de tratamente sau operații ce"te scapă definitiv de unghia încarnată"deoarece acestea au efect doar până când crește unghia înapoi, și o să ajungi de unde te-ai întors, nu există leacuri minune ce să te scape definitiv, îți spun toate astea din propria experiență. Sper că te-am ajutat, o zi frumoasă!