| Lucadas a întrebat:

Ma doare degetul mare de la picior si e umflat ce as putea face pentru a opri durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Umflarea dureroasa a degetului mare poate fi cauzata de lovire sau de la pantofii stramti.
Se va aplica compresa cu apa rece (care se schimba periodic), pana la dezumflare completa.
Daca degetul prezinta si rani deschise, atunci se va trata si rana (curatire, dezinfectare).

Nu te incalta pana ce nu se dezumfla completdegetul si trecerea completa a durerii, fiindca poti agrava situatia!

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Comprese reci si o radiografie

| cezar003 a răspuns:

Daca te-ai lovit, Burov de la farmacie, daca a venit din senin atunci cum spune si Mihailescu mai sus...o vizita la tanti doctor de familie si cu trimitere la radiografie