| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare foarte des ceafa. Lucrez la birou asa ca nu stiu ce sa fac. Incerc sa stau cat mai dreapta mi-am cumparat perne care sa-mi tina capul corect. Tot ma doare. Nu stiu ce sa mai fac. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu si m-am dus la Elias, am facut terapie cu tot felul de aparate si gimnastica terapeutica, m-am simtit foarte bine apoi.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Du-te la un neurolog, el o sa-ti faca o serie de investigatii pentru. a vedea ce ai si iti va da un tratament. Daca e spondeloza cervicala e influentata si de vreme asa ca trebuie neaparat un tratament de la un specialist. Sanatate.

| Lory_2572 a răspuns:

Cred ca e vb de o spondiloza cervicala...munca de birou... Fa-ti o radiografie la coloana cervicala si daca e cazul o sa ti se recomande putina fizioterapie si masaj kinetoterapeutic cu geluri antiinflamatoare. Daca ai trimitere de la medicul de familie nu platesti nimic la terapie.Kinetoterapeutul o sa iti spuna ce fel de exercitii sa faci.Atentie, nu fa nimic din ce auzi de la altii, gen rotiri sau smuciri bruste...sunt foarte periculoase.Aceeasi problema o am si eu...tot din cauza profesiei...sunt contabila-economista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ma duceam la masaj profesionist de 2 ori/saptamana ma simteam mult mai bine. Dimineata incearca sa faci miscari de gat dupa ce te trezesti si nu sta foarte mult timp blocata pe scaun la PC. Daca nici asa nu trece poti face o vizita la medic cum ti-a sugerat si Lory.