| Dada55 a întrebat:

Ma doare foarte tare o masea. Am mai avut probleme cu ea insa ma durea cateva zile si trecea. Acum 2 ani am inceput sa o tratez insa dupa ce mi-a curățat canalele dentistul mi-a spus ca nu are rost sa o mai plombeze si ca e mai si bine sa o scot. Eu n-am vrut si am ramas cu ea. Timp de 2 ani nu am avut absolut nicio durere si acum m-a luat brusc. Mentionez ca durerea a început după ce in ziua respectiva m-am spălat pe cap si am stat in curent. Durerea este pulsata si ma doare cu tot cu ureche, partea de maxilar cu maseaua si puțin din gat. Ce medicament sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Illuminati2016 a răspuns:

Eu zic sa mergi la dintzolog

| Amigoiulian a răspuns:

Dacă vrei sa afli într-adevăr ce medicament sa iei îți recomand clavulin 500. ( e un antibiotic ) acest medicament de vă ajută să scapi de probleme o vreme, dar la un moment dat te va lua din nou cu dureri, mai ales ca vine iarna și temperatura de afara va scădea.
Eu te sfătuiesc sa te duci sa ți-o scoți pentru ca dacă nu o faci ea o sa se rupă treptat cate puțin, cate puțin și la un moment dat când vei pleca sa o scoți doctorul nu va putea sa o scoată din rădăcini pentru ca nu va avea de unde sa o apuce, asa ca prin urmare îți va tăia gingia ca sa scoată rădăcinile maselei.
Deci, dacă vrei sa te bucuri de iarna și de sărbători te sfătuiesc sa te duci sa o scoți