| deffect a întrebat:

Ma doare`ngrozior maseaua ce sa fac, ca ma doare de, dimineata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexa a răspuns:

Incearca un nurofen forte si daca nu. ti trece maine du. tew urgent la un stomatolog pentru ca ti se va agrava si caria si durerea. ti. o spun din propie experineta.mai bine rezisti acum cateva vizite la doctor, decat apoi mult mai mult si mult mai dureroase.
si. ti spun eu ca durerea te va indispune din toate punctele de vedere

15 răspunsuri:
| medex3 a răspuns:

Poi ce ar trebuiconfused. Fuguta la dentist. De asta sunt milioane de cabinete in tarawinking

| tyana a răspuns:

Mergi la stomatolog ca altfel se complica situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zama de clestebig grin, sau ketonal

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ia un algocalmin.

| lucib a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la dentist, dar ai grija sa nu ai puroi sau sa fie cariata...

| 334499 a răspuns:

Daca ai carie poti incerca cu propolis solidwinking

| ΔH a răspuns:

Un remediu home-made este sa pui apa cat mai rece la masea pentru un minut, doua.
Am avut si eu probleme acum vreo 2 ani, si nu-mi mai trecea nici cu solutie de-aia de amorteste, nici cu pastile, nimic...
Mi-a zis cineva de asta, la inceput, ce-i drept m-a durut un pic mai tare (un minut, doua), apoi ca prin minune a inceput sa ma lase de tot big grin

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Dacă este vorba de o măsea cariată care doare, se macină cuişoare, se pun in măseaua ce doare şi se lasă acolo 1-2 ore. Durerea dispare ca prin farmec. (De fapt o tinctura pe bază de scorţişoară şi cuişoare, o pune şi dentistul sub formă de pansament pentru calmarea durerilor). Se ia un căţel de usturoi, se cojeşte şi se pune in urechea de pe partea de faţă unde este dintele cu probleme. Tot cu usturoi, luind ciţiva căţei curăţaţi se taie in jumătăţi, se presară sare foarte fină şi se pun in 200 ml alcool rafinat 38-40% sau rachiu de casă. Se lasă să dea in clocot, se lasă apoi să se răcească şi in stare călduţă se clăteşte zona cu măseaua sau dintele care doare. daca durerea a fost cauzata de ceva dulce sau de ceva rece poti sa calmezi durerea cu AULIN sau SOLPADEINE sau NUROFEN. daca iti este umflata si falca ai infectie si va trebui sa ei antibiotice Oxacilina sau ampicilina de 500 mg. la 6 h. si metronidazol 3 comprimate pe zi timp de 3-5 zile. Durerea nu o sa cedeze chiar imediat, dureaza pina isi fac antibioticele efectul.

| tarziu a răspuns:

Pune niste cuisoare, tine'le pe masea sa se dizolve. Asta e doar p moment si elimina efectul problemei tale! Trebuie sa elimini cauza, deci mergi la dentist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a trecut? un antinevralgic, un extraveral, dormi bine si maine la stomatolog.

| cristi202 a răspuns:

Daca pe mine ma durea de dimineata, acum eram deja venit de la dentist.
1) O gura de palinca tinuta pe masea. Mai exista si varianta farmaceutica, se numeste Carmol, si e f eficient la asa ceva. Se tamponeaza in jurul maselei (ai grija, nu se ia ca si palinca!happy )
2) Incearca cu ceva antinevralgice. Sau antiinflamatorii, cum ar fi Ketonal. E bun la durerile de masele daca sunt cauzate de inflamatii (daca e umflata sau se va umfla)
3) Cea mai indicata situatie: mergi la dentist. Chiar daca trebuie sa iti iei inima in dintihappy. El sigur te va scapa de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e vorba de o carie, nu poti face absolut nimic. Orice calmant are efect trecator. Te duci la dentist, biz biz sa-ti curete caria, pune plomba si nu mai ai probleme.

| elena_4396 a răspuns:

Pentru aceasta afectiune recomand aulin sau tador( 1 cp*2/zi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dentistul e singura scapare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai una