| Lica_Sebastian_Costin_1993 a întrebat:

Ma doare osul/cartilagiul de la nas. M-a lovit un prieten. Este ceva grav? Trebuie operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai dureri mari, du-te să ți se facă o radiografie. Până atunci, ține mereu comprese cu apă rece. Poți lua și un analgezic, dacă ai.
PS. Ce prieteni ai... straight face

3 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Pune compresa cu apa rece si asteapta. Nu cred ca e nimic grav care ar necesita operatie

| simulare a răspuns:

Daca nu ti-a spart nasul, adica sa iti curga mult sange. nu este nimic grav. de preferat pune o carpa cu apa rece sau niste gheata pe nas

| AnnaMarrya1000 a răspuns:

Ok! Daca te va durea in continuare după ce îți o compresa cu apa rece ar cam trebui sa consulți doctorul, nu cred o să faci operatie(Doamne Ferește) cred că il ai rup sau scrântit, consultanta medicul!