| Ionuț_Eduars_1987 a întrebat:

Ma doare spatele extrem de tare cand ma așez sau cand ma ridic, am 14 ani, oare ma doare pentru ca am mers descult si ca am fost imbracat subțire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred că-i din cauză că ai umblat desculț, mai degrabă fiindcă ai fost îmbrăcat subțire când ai fost afară, ori ai dormit cu spatele neacoperit, ori ai venit transpirat de la fotbal și te-ai dezbrăcat etc. E foarte posibil să fie răceală.
Am avut și eu o durere dintr-asta, uneori era însoțită și de junghiuri, semăna ori chiar aveam nevralgie intercostală. Nu știu, fiindcă nu am fost la control. A trecut de la sine (cu căldură, m-am protejat) în câteva zile, nu imediat. Eu am folosit cam toate unguentele posibile și imposibile, pe care le aveam prin casă (Diclofenac, Clafen, FastumGel, Voltaren etc) care mai ameliorau din durere. Secretul e căldura. Ține căldură la spate. Îmbracă-te cu un pulover gros, chiar și în casă, măcar pănă dispare durerea. Sănătate!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut dureri de spate similare pe la varsta ta, si am primit un singur diagnostic, pe ghicite: distrofie musculara.
Au tinut vreo 2 ani, dupa care au disparut complet.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil dormit in pozitie aiurea sau stat in pozitie incorecta la scoala/acasa la PC.
Iti revii tu, ia si un paracetamol si vezi cum e situatia dupa.