| Kleb a întrebat:

Ma doare stomacul in zona buricului de azi dimineata de cand am fost la toaleta! Nu am mai facut scaun de 3 zile si azi dupa ce am facut a inceput sa ma doara stomacul. Cum pot calma aceasta durere? Si de acum incolo cum sa fac sa merg zilnic la toaleta? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Daca diseara doctorul constata ca am trebuie sa ma internez obligatoriu?" Da. Si pentru ast nu ai nevoie de scutire nici pentru scoala si nici pentru servici (daca lucrezi). Absentele se pot motiva dupa aceea. Iti va da cateva ore ca sa vii pregatit cu tot ce ai nevoie de acasa (exemplu: 2 randuri de pijamale si mai multe de lenjerie intima, 2-3 prosoape, sapun, papuci, si tot ce mai ai nevoie pentru ingrijire zilnica).
"Si de ras, unde trebuie? La zona intima?" Da. Dar lucrul acesta il vei face cand iti va spune medicul.

Tu mergi la control, si numai dupa aceea vei face pregatiri daca sunt necesare.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa mergi la spital nu de alta dar 3 zile este mult.
Nu stim de la ce poate fi, poate fi colon iritat (totusi cat de iritat), gastrita, ulcer sau cine stie ce alt ceva intern.
De ce am zis de ceva la stomac pentru ca asa am patit si eu acum cativa ani ma durea ingrozitor stomacul (bine duodenul) eram constipat. Greseala mea fusese ca bausem ca un spart suc natural de grefa cate 200 de ml pe zi, era clar ca imi facusem praf stomacul.
Nu stiu daca este aceeasi chestie la tine dar sfatul meu prezinta-te la medic imediat.

| RAY a răspuns:

3 zile? e mult, vezi de fibre si multe fructe

| anonimg a răspuns:

Sunt și farmacii non-stop unde poți găsi pastile care pot schimba starea scaunului.
Este important pentru noi să știm ce alimente ne sunt prielnice; trebuie să știm și pe acelea care ne strâng la stomac dar și pe acelea care nu ne strâng la stomac și care au efect invers.

Problema ta poate fi și un început de apendicita. Cam aceleași simptome are: cu scaun moale și durere de burtă; și se repetă o dată la săptămână și apoi de mai multe ori pe săptămână. Durerea ei nu este obligatorie în dreapta; poate fi localizată chiar și în mijlocul abdomenului (burții). Dacă se repetă cum am zis mai sus, atunci trebuie să mergi la medic.
Iar dacă în noaptea asta nu te poți odihni din pricina durerii, atunci cheamă salvarea la 112 fără să stai pe gânduri.

| Kleb explică (pentru anonimg):

Ma doare si acum, dar am putut sa dorm linistit. Ma doare, pe o scara de la 1 la 10 sa zicem 4-5... Daca apas in zona apendicului ma doare cam 6...crezi ca am apendicita?

| anonimg a răspuns (pentru Kleb):

Eu cred ca apendicita este. Si trebuie sa mergi la control la spital cu sau fara vizita de la medicul de familie. Urgentele se trateaza fara trimitere de la medicul de familie.
Operatia de apendicita merge repede si nu doare. Reafacerea este una normala.

| Kleb explică (pentru anonimg):

Inteleg, asta am sa fac o sa ma duc la spital in cateva ore...Insa imi e extrem de teama, de anestezie ca mi-o face in coloana, sa nu ma mai trezesc sa raman paralizat, am tot felul de idei nebune in cap si asta nu face decat sa ma streseze si sa imi faca frica sa creasca

| anonimg a răspuns (pentru Kleb):

Nu te mai gandi la tot felul de tampenii. Nu poti nici sa stai asa cu durerile acestea pentru ca se vor mari.
O sa ai nevoie de pijamale si vei fi pus sa te razi in zona respectiva; dar aceasta o vei face cand iti va spune medicul. Cauta sa nu mananci mult; putin sau chiar deloc. Pentru ca daca astazi te internezi (dupa cum va spune medicul), posibil ca maine sa te operezi.
N-ai nici-o teama. "Incredinţează-ţi soarta în mâna Domnului, şi El te va sprijini", spune un verset biblic. Iti va fi mai usor usor daca te vei gandi la Dumnezeu.

Si eu am facut operatie de apendicita, si injectia tot in coloana mi-a fost facuta. Nu am simtit nimic; ci doar nevoia de a merge la toaleta chiar atunci! ^_^ Apoi mi-a parut rau ca trebuia sa ma externez pentru ca imi facusem prieteni acolo.
Curaj si sanatate!

| Kleb explică (pentru anonimg):

Deci eu nu stiu sigur daca am apendicita. Daca diseara doctorul constata ca am trebuie sa ma internez obligatoriu? Si de ras, unde trebuie? La zona intima?

| Kleb explică (pentru anonimg):

Sunt la liceu. In zona intima sunt deja ras, nu am stiut ca asta se face la spital. Si in cat timp voi fi operat in caz de ceva? Maxim o zi presupun.

| anonimg a răspuns (pentru Kleb):

Da, cam a doua zi; depinde de cat de grava este problema.

| anonimg a răspuns (pentru Kleb):

"Daca diseara doctorul constata ca am trebuie sa ma internez obligatoriu?" Da. Si pentru ast nu ai nevoie de scutire nici pentru scoala si nici pentru servici (daca lucrezi). Absentele se pot motiva dupa aceea. Iti va da cateva ore ca sa vii pregatit cu tot ce ai nevoie de acasa (exemplu: 2 randuri de pijamale si mai multe de lenjerie intima, 2-3 prosoape, sapun, papuci, si tot ce mai ai nevoie pentru ingrijire zilnica).
"Si de ras, unde trebuie? La zona intima?" Da. Dar lucrul acesta il vei face cand iti va spune medicul.

Tu mergi la control, si numai dupa aceea vei face pregatiri daca sunt necesare.

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda!
Asteptam vesti bune! ^_^

| Kleb explică (pentru anonimg):

Am fost la medic, mi-a spus ca am apendicele cu diametru de 5-6 cm presupun, dar deocamdata nici sa nu ma gandesc la operatie. Durerea e din cauza unei raceli la stomac...Iti multumesc frumos pentru sfaturi, chiar m-au ajutat mult! O zi frumoasa

| anonimg a răspuns (pentru Kleb):

Mă bucur că ai fost la control și că este ok. O zi bună și ție!

| Yuoia a răspuns:

Esti constipat. Nu poti "calma durerea" pana nu iesi cu scaunul.
La ora asta, nu stiu daca gasesti farmacie. Dar ai nevoie de un purgativ. Fa-ti niste ceai. Daca ai, de coada soricelului. Daca nu ai, bea multa apa, iaurt. Poti chiar sa mananci combinatii care de obicei fac diaree. Prune cu lapte. Te va ajuta pana maine. Iar maine, mergi dis de dimineata la medicul tau.
Ca sa mergi zilnic la toaleta, consuma multe lichide, fructe. Sper ca mananci supa/ciorba/bors zilnic. Daca nu, atunci sa incepi sa mananci.

| Kleb explică:

Nu sunt constipat. Am facut fara probleme la baie. Problema e ca eu lucrez mult la un proiect si uneori cand am nevoie la toaleta, "tin in mine" si nu e bine asa, mai ales cand e vorba de scaune...