| Ionute2018 a întrebat:

Ma gandesc la sange sau il vad mi se face rau si lesin.vizionez filne horror fara probleme.care este explicatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Gândurile trebuiesc ținute în stăpânire ca să nu stăpânească ele peste noi.
Mintea trebuie educată zilnic ca să iasă din ea numai gânduri bune, sănătoase.
Lucru valabil și pentru imaginea siluetei de care vorbești într-o altă întrebare.
Mintea este ca un pământ. Dacă îl lăsăm necultivat, va ieși din el -din natura lui- spini, mărăcini și buruieni.
Dar ca să iasă gânduri bune din minte, ea trebuie ținută stăpânire ca să nu iasă din ea orice fel de gând.
Îți recomand cartea "Minte, caracter și personalitate":
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru ca ala din filme nu e sange real?

| eckblume a răspuns:

Poate ai fobia sangelui ->> hematofobia

''Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, aceasta afectiune se afla pe locul trei intre fobiile cele mai raspandite, dupa cele referitoare la animale si la vid.'' https://psychologies.ro/cunoaste-te/vederea-sangelui-ma-ingrozeste-1641155
Desi e ciudata situatia ta: lesinul nu e ceva banal. Zici ca te uiti la filme violente ->> starea emotionala conteaza

| MrZenon a răspuns:

Problema este că nu ți-ai înfruntat frica de sânge! Trebuie să te deprinzi cu sângele