| Leodelakuweit1337 a întrebat:

Ma gândesc mereu la mâncare, sunt la dieta si când nu fac nimic sau stau si eu ma gândesc la mâncare, mi se face foarte foame si nu știu cum sa fac sa nu ma mai gândesc, mănânc foarte corect, slăbire naturală, am 15 ani, fac sport si e totul bine, dar vreau sa ma definesc pentru vara asta, dar imi e foame incontinu si când nu sunt la dieta as manca incontinuu, nu ma satur niciodată. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa apelezi la un nutritionist. O dieta echilibrata nu te lasa sa iti fie foame. Fiind in crestere si in acelasi timp sportiv, poate nici nu e necesara dieta.

| Frank51 a răspuns:

Câte kg ai și ce înălțime ai?

| Leodelakuweit1337 explică (pentru Frank51):

| Frank51 a răspuns (pentru Leodelakuweit1337):

Ești normoponderal, care e problema?

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ce înălțime ai? Câte kg? Poți mânca fructe în afară de struguri și banane! Poți la micul dejun mânca fulgi de ovăz cu lapte și scorțișoară și puțini fulgi de cocos pentru sățietate! La prânz un grătar din carne de pasăre și salată, iar seara o supă de legume. Între mese fructe! Numai bine!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Natura umană. Ne dorim lucrurile interzise.

Rezolvarea este să stai pe dietă dar să NU mai spui sau crezi că ești pe dietă.
Spune-ți că poți manca cât vrei și când vrei. Dar respectă regimul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit la fel și eu, ca matur de la 92 kg azi 80 kg într-o luna și jumătate. Am slăbit mergând pe bicicletă, distanțe lungi. Însă ca foame rău a fost pana mi-am obișnuit organismul cu mâncare puțină, pentru ca de acolo intervine problema : stomacul care a fost obișnuit sa "proceseze" peste limită, apoi când decizi sa nu mai mănânci atât de mult, intervine senzația de foame. Însă mereu mâncam puțin cât sa îmi stăpânesc senzația de foame și in combinație cu sportul, azi am ajuns la kg pe care le-am scris mai sus. Adevărat ca pofteam la alte chestii pe care înainte obișnuiam sa mănânc, însă eu dădeam cu cornuri simple, chifle fără nimic, pufuleți simpli, mere. Numai din atât am slăbit 12 kg. Nu am fost la nici un nutriționist, ca nici nu as avea pe ce arunca banii. Însă cu puțin de bunăvoință și atenție în alimentație poți sa slăbești fără ajutorul "specialiștilor".

Când simți ca ti-e foame, mănâncă un măr spre exemplu. Apoi când ti-e foame iar, mai mănânci unul. Mie îmi plac merele golden. Si pufuleții simpli, chiar si vedetele au recunoscut ca au slăbit datorita pufuleților. Nu dau detalii care vedetă a spus asta.

| umbrax a răspuns:

Te poti duce la un nutritionist ca sa ti de-a un regim adecvat pentru varsta ta, plus ca sa nu mai ai problemele cu foamea si pofta. Iar in cazul in care ai in continuare aceasta problema te poti interesa ori la medicul nutritionist sau de familie ori la farmacie, ca sa ti de-a niste pastile care sa ti reduca starea de pofte/foame... Totusi înainte de a face pasul cu pastilele sfatul meu ar fi sa ai tot timpul mintea ocupata, si mai ales in timpul cand nu faci nimic e bine sa citesti o carte sau orice altceva doar ca sa ti tii mintea ocupată si sa nu te mai gandesti constant la mancare