| IonutPetre12 a întrebat:

Ma inteapa in partea dreapta în dreptul inimii daca ma misc. Ce sa fac? rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Inima e in partea stângă.
Dacă te doare inima, bea niște apă plată cu înghitituri mici. Dacă e doar o problemă minoră, pasageră, atunci ține o pastiluță de Nitroglicerină sub limbă, până îți revii (de obicei, după 5-10 minute, te vei simți mult mai bine). Dar, dacă te doare foarte tare, iar durerile nu cedează, atunci trebuie să te duci la spital/urgență să te consulte un cardiolog.
Durerile de inimă, ca și cele reumatice, ori respiratorii, pot fi și din cauza schimbării de vreme (ploi si vânt).

| IonutPetre12 explică (pentru floresdemayo):

Nu e inima. Era altceva, Am cautat si cred ca e ficatul. Acum mi-a trecut

| IonutPetre12 explică (pentru floresdemayo):

In dreptul inimii am vrut sa spun pe aceași linie

| floresdemayo a răspuns (pentru IonutPetre12):

Putea fi și o criză de fiere (ai mâncat ceva ce nu i-a priit). Ia un Nospa, dacă te mai doare. Există și Nospa Forte.
http://www.exquis.ro/poti-scapa-criza-fiere-15-minute/

| Dalmore a răspuns:

Stai liniștit și respiră adânc.

| Sonia822 a răspuns:

Stiu ce trebuie sa faci in caz de stop, unde nu e cazul la tine. Dar daca se va intampla vreodata...trebuie sa tusesti rau pana la venirea ambbulantei, char si 30 min, pentru a pompa sange

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poate e un carcel. Nu te panica, stai nemiscat.

| ASDW4LIFE a răspuns:

N-ar strica sa te duci la un control dar nu-ti fa griji, bine asta daca nu esti unu din aia care au inima in dreapta, daca ai inima in dreapta, du-te la doctor. sau daca simti ca esti acolo de aproape cedeaza inima in tine cheama ambulanta.