| wowmentol2 a întrebat:

Ma interesează sa cumpar vitamina D de la farmacie. Daca iau in fiecare zi poate afecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu. Medicul meu dermatolog mi-a zis ca e bine să iau vitamina D în toate lunile care conțin litera r : septembRie, octombRie etc

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, chiar este recomanndat sa i ei zilnic, macar doua saptamîni si după faci pauză.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deficienta de vitamina D, as recomanda sa iei Vitamian D3 cate 3000-4000 UI/zilnic fara nici un feld e risc sau efecte secundare.

| anonimg a răspuns:

Fiecare medicament (pastila sau fiola) ce contine vitamina D are un prospect si trebuie respectat. Daca pe prospect spune ca sa il iei in anumite perioade si sa faci pauza un timp, atunci asa trebuie facut.
Deci intrebi la farmacie cum trebuie administrat. Sau si mai bine, sa spui de ce vrei sa iei vitamina D: la recomandarea medicului sau a oamenilor/presei.
Vitamina D apare in corp daca stai la soare cel putin 10 minute. De altfel, orice trece de doza zilnica a oricarei vitamine, va aduce probleme serioase in organism.

| Donsavas a răspuns:

Te ajuta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-are cum sa te afecteze, e chiar recomandată având în vedere că o obținem în mod natural doar prin expunerea la soare și, cel puțin la mine, nu prea e soare laughing.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un sfert de ora daca îți expui fata si palmele la soare zilnic este îndeajuns pentru ca organismul sa "fabrice" vitamina D in mod natural. Si ai scăpat de reacțiile adverse ale EU-rilor.

| WhiteLife a răspuns:

Nu te afectează decât dacă o iei in cantitati enorme. In general, vitaminele nu se acumuleaza in corp și dacă sunt depășite cu puțin dozele se elimina repede. Despre proprietățile vitaminei D găsești pe net.

| AlleXuSS a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic pentru ca in mare sunt cantitati foarte mici
eu am un tub de vitamine si minerale de la Herbalife Nutrition dar daca ar fi sa-ti zic ca e o cantitate foarte mica de vitamina D 10uq(la 1 pastilă) adica nici macar 1mGram laughing cu alte cuvinte e o cantitate infima daca vrei doar vitamina D cauta ceva pastile cu o cantitate macar de 1mg! Succes!