| caidees a întrebat:

Ma intimidez atunci cand trebuie sa rad cu cineva. Ma panichez, am emotii si nu ma pot uita in ochii persoanei cu care rad. Asta se intampla doar atunci cand vine vorba de a rade cu cineva, in rest sunt bine. Ce e in neregulă cu mine? E trist.
Nu sunt antisocial, sunt foarte glumet ca om dar pana in PUNCTUL de a rade cu cineva. E un fel de atac de panica, ce sa fac sa scap de asa ceva? Am 17 ani, sunt mascul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste foarte multe bancuri, cu voce tare, preferabil pentru alte persoane (din familie, prieteni apropiati etc.).
Alege cele mai bune bancuri, sa radeti impreuna!
Fii ca un actor bun, "interpreteaza" bancurile si prin gesturi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Râsul împreună cu cineva este un mod de comunicare, de împărtășire a unei trăiri. În timpul râsului, pierzi parțial controlul, te dezvălui în fața celuilalt. Astfel de acolo poate veni teama dtale, din această nesiguranță. Verifică asta împreună cu persoanele foarte apropiate.

| Frank51 a răspuns:

Îmi place când oamenii își răspund singuri la întrebări.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Ca sa scapi de aceasta panica, trebuie mai intai sa constientizezi motivul acestui atac de panica la ras.
E o trauma din copilarie... Cred ca cel mai probabil o trauma in care ti s-a spus de catre cineva ca razi urat si te-ai simtit foarte umilit.
Apoi dupa pasul constientizarii, totul devine mai usor... Ai constientizat situatia, urmeaza pasul Acceptarii traumei. Adica sa accepti ca cineva te-a batjocorit (de exemplu) iar tu te-ai simtit foarte umilit si rusinat de tine si de felul in care arati / razi si de faptul ca ai indurat atatia ani aceasta situatie naspa.
Apoi urmeaza pasul iertarii...Ierti omul / oamenii care ti-au provocat aceasta trauma, care ti-au adus jigniri sau violenta fizica (dupa caz) si ierti trecutul.
Dupa care din moment ce constientizezi, intelegi, accepti si ierti situatia, te eliberezi de acest atac de panica.

Sunt videoclipuri creata pe Youtube de catre terapeuti sau persoane care au trecut prin diferite atacuri de panici / depresii etc, si care au reusit sa vindece acele situatii si au ajuns la o anumita intelepciune si o anumita constientizare spirituala incat au creat videoclipuri / meditatii / tehnici si afirmatii pentru persoane aflate in nevoi.

Exista videoclipuri prin care meditand, cauti si accesezi in subconstientul tau (unde se afla toate amintirile trecutului si nu, numai), raspunsul la intrebarea / problema pe care o ai.
Atentie...Sa nu ramai dezamagit daca nu a functionat din prima... Poate aparea raspunsul in somn, in vise, poate aparea dupa cateva zile / saptamani sau chiar luni, sau daca nu rezonezi cu o meditatie sau cu vocea si energia persoanei care te conduce in meditatie, cauti alta meditatie de catre altcineva.

Preferabil sa faci meditatii de dimineata, in momentul trezirii sau seara inainte de culcare...Dar nu e obligatoriu, trebuie sa faci si cum simti ca e cel mai bine.

| Sophieka a răspuns:

Sau nu neaparat din copilarie musai, poate fi si o trauma recenta de cativa ani... Poate ai avut bullying la scoala, sau ti s-a adresat ceva naspa care te-a marcat si ti-a activat aceasta panica la ras sau este undeva in subconstientul tau, credinta ca nu esti indeajuns de frumos, ca n-ai un zambet destul de frumos.