| WID a întrebat:

Ma pis pe tot ce inseamna viata asta. Nu imi doresc sfaturi, mi-am pierdut tot viitorul. Mi s-a luat sa ma lupt cu mintea mea creata. Imi vine sa distrug tot ce ma inconjoara. Nu poti avea incredere nici macar in mama ta pe lumea asta. Eu n-am incredere nici macar in mine. Mi s-a luat sa vad atatia ipocriti. Poti interpreta fericirea, insa in cele din urma te va acapara o tristete amara numita esec si nemultumire. Se spune ca autodisciplina este cel mai bun scut impotriva emotiilor negative. Eu de ce nu pot avea parte de asa ceva? Daca e sa existe Dumnezeu, ma pis pe el. Macar de-ar rezolva problemele celorlalti, poate eu n-am nevoie dar cu siguranta altii au. Cand a facut lumea asta s-a gandit sa creeze si un gay si o lesbi, s-a gandit ca e nevoie de falsitate, ura, minciuna, ipocrizie si toate cele. Sper sa aveti o viata buna. Tot ce ma tine in viata in momentul de fata e muzica. Muzica e cel mai bun medicament posibil, nimic altceva. Sper sa aveti o viata "fericita". Nu stiu cati o sa ma creada, nu ma intereseaza. Poate cineva va gasi aceasta "intrebare" folositoare. Pis pe tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cu jet puternic! Si cu tinta!
Mai ai putina rabdare, fa tot ce poti ca sa obtii un rezultat cat mai bun cand iti dai bacul si mai vorbim dupa ce vin rezultatele. Biñe?

| Furnicuta000 a răspuns:

Cine a zis ca viata e usoara? Cine a zis ca ne-am nascut sa fim fericiti? Cine a zis ca trebuie sa fim toti la fel? Acum esti aici, ai o sansa sa faci ceva ca viata ta sa fie mai buna sau mai rea. Depinde de tine ce alegi. Dar tine minte, doar o viata ai, nu da cu piciorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ti s-a luat sa te lupti cu mintea ta creata"
"Poti interpreta fericirea, insa in cele din urma te va acapara o tristete amara"
cum creezi o minte si apoi te lupti cu ea, si cum interpretezi fericirea?

Cand a facut lumea asta s-a gandit sa creeze si un gay si o lesbi, s-a gandit ca e nevoie de falsitate, ura, minciuna, ipocrizie si toate cele.

gay si lesbi sunt produsul trilioanelor de razboaie intre natii, trilioane de oameni morti, care s-au dus la razboi si au murit pentru nimic, copii de 20 de ani 18 ani chiar, care au luptat pentru tarile lor, ca sa aiba gay-ii si lesbienele un cuvant de spus acum, si sa aiba drepturihappy

eu nu cred ca ai nevoie de ajutor in privinta asta cu te-ai saturat de viata, ci de prieteni. Prieteni normali la cap, care sa te scoata din ce esti tu blocat acum happy
Ceva fix n-ai tu in minte, pe ce si de ce esti suparat, ca ai scris alandala si nici tu nu stii pe ce esti suparat.

| aimullah123 a răspuns:

Cauta un medic psihiatru ca sa te ajute sa scapi de depresie.
Dupa cateva luni de tratament o sa fii ca nou, plin de viata big grin
Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să zici așa despre Dumnezeu! Vei fi pedepsit aspru. Dacă te nășteai orb sau erai în scaun cu rotile ce mai ziceai? Mulțumește pentru ce ai că te revolți degeaba și atunci când te revolți lucrurile se înrăutățesc

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, poti sa te pisi pe tine, ca esti unicul vinovat de toate deciziile luate so de situatia in care esti acum.
Doar ca esti atat de ipocrit ca nu-ti vezi barna dintre ochi si nu vrei sa-ti iei responsabilitatea faptelor si deciziilor tale, asa cum face orice om sanatos si normal.
Esti in depresie doar din cauza ta, si am sa-ti explic de ce!
Probabil luni de zile, sau chiar ani, nu mai dormi de la ora 9-10 seara, petrecand ore tarzii in noapte pe computer. Asa-i?
Pentru ca, corpul tau are o deficienta enorma de melatonina si serotonina (hormonul fericirii), hormoni care se produc NUMAI cand DORMIM si numai intre orele 10 si 2 noaptea.
Dupa cum spuneam, luni sau poate ani de zile, te-ai culcat dupa miezul noptii si cei doi hormoni atat de vitali creierului, nu s-au mai produs, aparand probleme neurologice minore intai, ca depresia, anxietatea, urmand sa apara paranoia, schitofrenia... samd.
Deci, hormonul fericirii in cazul tau, nu s-a mai produs de foarte multa vreme, tocmai de aceea esti in depresia asta nebuna.
O ajustare a somnului, culcandu-te la 9.30-10 seara si consumul unei hrane sanatoase, te-ar putea pune pe picioare in cateva saptamani.

ia de citeste:
https://dr-catalin-luca.ro/......onina.html

https://www.divahair.ro/......_fericirii

Daca esti un copil desptept, iti vei schimba stilul de a dormii si hrana, chiar de azi, ca sa te insanatosesti si sa fii din nou fericit. Sper ca ai inteels ce ti-am explicat mai sus si cat de important este sa dormi intre orele 10 si 2 noaptea, cand creierul tau produce acesti hormoni, atat de vitali pentru sanatatea ta mentala.

https://dozadesanatate.ro/......erotonina/

https://adevarul.ro/......index.html

| WID explică (pentru anonim_4396):

Mai bine nu ma nasteam. Sa va ajute pe voi daca e asa bun.

| WID explică (pentru Violleta2022):

M-as pisa si pe mine daca as putea. Ma pis si pe viata altora daca e nevoie(ma refer la parinti).

| WID explică (pentru SkyPilot):

Cred ca imi stiu notele de acum. Un 8 la matematica, un 9 la informatica si un 6-7 la romana(ma pis pe comentariile lor, nu ma intereseaza operele lor). Oricum ar fi, e luat. Invat constant, incerc sa iau cat mai mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru WID):

Pune mana si citeste mesajul meu de 100 de ori, pana il intelegi!
Acolo ai tot ajutorul, trebuie doar sa vrei sa te schimbi si sa corectezi ceea ce ai ignorat luni multe, sau chiar ani, batandu-ti joc de propria sanatate.

PS Mai lasa naibii "pisatul" ca esti copil educat, nu vreun rahat cu ochi care nu stie ce vorbeste.

| oz_1736 a răspuns:

Esti om. Omul nu este facut sa renunte. Sunt oameni cu handicap sever, si nu renunta. Tu ai mai multe posibilitati de a reusi in ce iti propui. Infinitul nu are capete, la fel si imaginatia - fara limite. Cand ramai singur cu tine propune-ti un scop pe termen indelungat. Apuca-te de sculptura. Iti ocupa mintea si e o pasiune foarte frumoasa. Mult noroc

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu asemenea ganduri nu stiu cine poate ajuta
ZICI ca muzica te poate ajuta? foarte bine, asculta muzica! Dimineata, la pranz si seara!
Totusi mi se pare ciudat ca un tanar de varsta sa nu gaseasca nici o placere, sa nu aiba o iubita, sa nu aiba macar un amic cu care sa poata vorbi!
Ai zis ca nici cu mama ta nu poti vorbi. ai incercat sa o abordezi? Chiar daca esti baiat si esti mare, intodeuna un sfat e binevenit.
Vad ca esti foarte dezamait de lumea care te incoajoara.
Iti amintesti ce doreai sa te faci cand vei creste mare?
De ce nu lupti pentru asta?
Nu traim singuri in univers!
Capul sus!

| Donsavas a răspuns:

Fericirea asta de care spui tu este in creier. Mulțumirea si nemulțumirea apar odată cu creșterea sau scăderea anumitor molecule din creier,cum sunt dopamina si serotonina.
Cand esti multumit de tine,ai nivele normale de serotonina,când esti trist si fara speranta,nivele au scazut sub limita normală. Se foloseste medicatie care sa corecteze dezechilibrul.
Dopamina creste cand faci activități stimulatoare,ca de exemplu ascultatul muzicii preferate. Dopamina este buna in limite normale,când creste, te face sa devii iritabil si irascibil.
Parerea mea este ca ar trebui să consulti un specialist care sa te ajute, asta dacă vrei sa ai sau sa mai ai o viata buna. Ori dacă Nu, ai răbdare, cu vointa le vei rezolva pe toate.

| WID explică (pentru Fatamuntilor):

De parca e foarte usor sa iti faci o iubita cand arati in ultimu' hal. Nu am niciun amic, nimeni nu ma suporta pentru ca sunt prea retras si indiferent. Daca incerc sa vorbesc cu cineva ma simt penibil si abandonez.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru WID):

Ar fi interesant sa vedem o poza cu tine,dar nu cred ca arati naspa!
Daca ai haine ingrijite,parul curat,unghii curate primul pas e facut. Daca te apuci de un sport,chiar si alergatul prin parc e si mai bine
Auzi, ai incercat sa faci voluntariat? La un azil de batrani, la un spital de oncologie? Incercand sa ajuti pe cineva, facandu-te util, va veni si socializarea!
Nu abondona lupta, ai 18ani, nu 100!

| WID explică (pentru Fatamuntilor):

Ingrijit sunt, sa nu se inteleaga ca n-as fi. Daca as avea garantia ca nu o sa vada si altcineva as lasa o poza. Cu toate ca pot sa las orice poza, nimeni n-o sa stie exact daca sunt eu sau nu. Daca vrei o poza da-mi un mesaj. Daca nu, e ok. Ce voluntariat sa fac daca nu sunt in stare sa comunic?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru WID):

Nu e relevanta pentru mine.Eram am curioasa daca aspectul fizic te deranjeza!
Faptul ai reusit sa-ti pui problema in fata noastra e deja un pas.Si comunici frumos cu mine, nu folosesti cuvintele,, ma pis pe tot'' Imi place sa cred ca am reusit am facut un pas micut in a te face sa intelegi ca ai sanse mari pentru recuperarea ta.
Daca ajuta cu ceva. afla ca nici nu am avut prieteni, doar o fosta colega cu care comunicam prin telefon si ne mai vedeam la cafea din cand in cand.Si cred am mai mult decat varsta mamei tale, Pentru ca amandoua ne stim problemele si ne sprijinim reciproc.
Cea ce eu vreau sa intelegi este ca esti tanar si cu timpul vei gasi pe cineva sa te poata ajuta cu adevarat, sa sprijine si sa-ti dea un impuns in a reusi cu adevarat.

| Ineys a răspuns:

Florin Salam te tine in viata fiule. Crede in el si el va crede in tine, sunt sigur ca-ti da putere si te sustine cu ale sale opere divine.
Asa-i ca-i sistem turbo?
I-auzi : https://www.youtube.com/watch?v=a2jM9Ww9QWM

Si pe mine tot muzica ( lui ) ma tine in viata.

| artemidak a răspuns:

îmi place ca te iei pana și de lgbt in ***.
deși ai dreptate.
viața ta e de ****.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cine o să îl pedepsească? De ce ameninți omul? Pe ce bază?
Nu vezi că el ne cere ajutorul? Te crezi sau trăiești în Evul Mediu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu asculta de ce zice AnaMaria50 că e dusă rău cu pluta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am ceva simplu și eficace, cred eu.
Ai un creier supra voltat acum.
Dacă ești om, ca mine, așa cred că ești.
La noi oamenii, spre deosebire de celelalte animale, suntem dotați cu simțul umorului.
Asta ne ajută să detensionăm creierul când suntem supra voltați.
Și cel mai bine funcționează când ajungi să poți să râzi de tine însuți.
Până atunci încearcă cu Standup Comedy, cu filme vechi cu Stan și Bran.

| Alfred0703 a răspuns:

Funda?

| oParadox a răspuns:

Am stat sa-ti citesc fiecare cuvant, fiecare propozitie, fiecare fraza si cred ca te inteleg.
In primul rand, nu exista viitor pierdut exista doar un drum in plus spre acea tinta, crezi ca toti au reusit din prima?
Crezi ca daca iti spune cineva : " opreste-te " trebuie sa o faci?
Chiar crezi ca daca tie nu-ti place de tine, o sa-i placa cuiva sau crezi ca toti avem prieteni, chiar crezi asta?
Iti spun eu, nu.
Toti au cunostinte dar prieteni mai rar asa ca te-ai intrebat vreodata de ce esti timid?
De ce nu iti faci prieteni? ..Iti spun eu de ce : pentru ca iti pasa prea mult de parerile altora, iti pasa cand cineva te face prost, stupid, urat smd.
Iti pasa cand cineva nu vorbeste cu tine, iti pasa cand ceilalti sunt prefacuti, nesimtiti si... asta te doare.
Doar findca nu vrei sa arati asta nu inseamna ca nu e adevarat...
Falsitatea ura minciunea au scopul lor in viata asta, fara ura, minciuna si falsitate ai mai stii cine iti e prieten si cine nu, cine e om si cine nu?
De cine sa fugi si de cine nu
Ai mai stii ce e fericirea fara tristete?

| ionutmihai2002 a răspuns:

Cam in aceeasi situate ma aflu si eu, eu ca sa imi dau seama ca is depresiv a trebuit sa ma gandesc la misto sa fac un test de depresie ca, cu o luna in urma testului facusem unu de depresie si anxietate si imi iesise doar anxietate.

| Raducons a răspuns:

Nu esti singurul in situatia asta si eu gandesc la fel, dar nu am curaj sa rezolv problema. Daca esti f tanar nu te dazamagii mai sunt sanse sa faci ceva de unul singur, Nu te astepta sa iti dea altii ceva.Banii conteaza in ziua de azi.

| ionutmihai2002 a răspuns (pentru oParadox):

E partial gresit ce ai spus, ca sa reusesti trebuie sa te implici si daca tu nu simti nevoea de a continua nu ai ce sa reusesti. Legat de chestia aia ca, cuiva o sa ii placa de tine. Poate dar aspectul. Eu sincer am doar un singur prieten si is prieten cu el din clasa I pana acu, de la 6 ani pana la 17 si nici de cum nu m-as astepta de la el sa imi faca ceva naspa. Si inca ceva, oamenii au nevoie de pareri pentru motivatie ca un om caruia i s-a zis ca e prost nu o sa se implice niciodata la maxim.
Nimic din chestiile negative nu au rolul lor in viata ca daca toata lumea ar fi corecta si nu s-ar mai ura totul ar fi ok. Io urasc minciuna si prostii, prostii cu gura mare in special cel mai mult.
Fericirea nu depinde de tristete nici macar 1% doar tristetea de fericire pentru ca daca nu esti fericit esti ori confuz ori trist, in schimb cand esti fericit nu te gandesti la rau si nici la alte lucruri

| oParadox a răspuns (pentru ionutmihai2002):

Din pacate trebuie sa te contrazic, un om care este doar fericit, ajunge ingamfat si din punctul meu de vedere, totul se raporteaza la tristete. Nu poti simti bucuria unui castig doar daca stii cum e sa pierzi (te bucuri cand castigi, dar daca ai castiga mereu, care ar mai fi scopul? ) ca vrem ca nu vrem oameni rai sunt peste tot, asta e si ideea, trebuie sa stii cum sa-i alegi.
Legat de "a fi implicat" in ceva, aici e altceva. Aici se face diferenta de caractere si din pacate, doar tu poti trece peste asta.

Răspuns utilizator avertizat
| WID explică (pentru artemidak):

S-a luat cineva de lgbt? Am spus ca Dumnezeu s-a gandit sa creeze un gay si o lesbi ca sa aiba lumea de cine sa se ia. Din contra, eu sustin lgbt-ul, n-am nicio problema cu ei.