| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt rau si amețit, ma doare si capul, in urma cu câteva ore m-am enervat tare, sa fie oare de la asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, după ce te-ai enervat ai nevoie de odihnă, măcar o noapte de somn.

| anonimg a răspuns:

Când omul se enervează îi crește tensiunea arteriala. Aceasta nu se resimte în mâini sau picioare -chiar dacă acolo trece sângele- ci se resimte la nivelul creierului acolo unde vasele de sânge sunt subțiri la fel ca vârful unui ac. Acolo este cea mai mare tensiune; durerea și amețeala acolo se vor manifesta.
Și dacă ai făcut un obicei din a te enerva, atunci nu este de mirare problema ta.
Orice problemă medicală se tratează la medic. Dar și pacientul trebuie să renunțe definitiv la cauzele care duc la astfel de probleme. Pentru că cu fiecare dată viitoare lucrurile se pot agrava și mai mult.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este foarte posibil. Daca dupa odihna, vitaminizare a corpului si o stare de bine persista asa ceva, iti recomand un consult la doctor. Mai bine intreaba-te daca te durea pana sa te enerveziwinking!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Celcestietot):

Auzi tu te auzi ce spui? Esti cumva medic?
Incearca pe viitor sa nu mai pui un diacnostic! Te crezi cumva medic.>? Si daca ai fii! Nu poti spune asemenea tampenie!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ar trebui sa ma duc la spital acum?

| Celcestietot a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu sunt medic, iar eu consider ca nu este necesar. Alegerea iti apartine!

| Celcestietot a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Pai dar nu am pus diagnostic, doar i-am spus ceva logic. Ce este cu starea asta revoltatoare happy?

| gabicoo a răspuns:

Sună la 112 și cheamă o ambulanță!

| Yuoia a răspuns:

Daca te-ai enervat, sigur ti-a crescut tensiunea. Asta da ameteli si dureri de cap.
Ca sa eviti complicatiile, mergi acum la urgente. Doamne fereste de un avc!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Yuoia):

AVC vorbești serios?

| Yuoia a răspuns (pentru Nimeni10):

De la tensiune crescuta, da.
Dar daca tu nu te iei in serios, ce sa mai spun?

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu cumva te doare si burta... stomacul?
Da la starea nervoasa! incearca sa eviti starile astea!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu, doar amețeala si stări de somn

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca ai aparat de masurat pulsul. iti recomand sa ti iei pulsul!
Daca ai ameteli de nu poti sta pe picioare. Iti recomand sa suni la salvare!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

E posibil sa faci avc?