| SERIALS a întrebat:

Ma tot intreb de ce oare exista atatea boli pe pamant. Daca nu ar fi, am putea avea viata vesnica, trai fericiti. O boala e echivalenta ca o pedeapsa, oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare celula din corp se poate defecta si i se poate da un nume...
In functie de ce se defecteaza, consecintele pot fi mai mult sau mai putin vizibile sau chiar fatale.
Orice se defecteaza (se modifica) in lume, dupa un timp, ca urmare nimic nu este vesnic - nici viata noastra.

| OldSoul a răspuns:

Pentru bani, logic.
Nu observi ca iei medicamente/antibiotice sa scapi de o raceala, si iti scade imunitatea? De la antibiotice iti afecteaza sistemul digestiv, iar sa nu ai aceste probleme trebuie sa iei la randul lor alte pastile, si tot chestii de genul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

ADAPTABILITATEA O POTI NUMI EVOLUTIE. Dar sa fii "bisericos" si sa crezi ca bolile sunt o pedeapsa este cam infantil. Chiar si organismele unicelulare evolueaza in confruntarea cu mediul inconjurator

| DovleacTurbat a răspuns:

Unde dracu' sa si încăpem atatia pe saraca planetă? Suntem multi si acum, d-aia mai apare cateo boala facuta prin laboratoare de baietii destepti sa mai rareasca din noi happy.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Sa traiesti fericit o vesnicie? Crezzi ca sa traiesti vesnic te-ar face fericit?laughing
Apoi... daca ar continua sa se nasca altii si altii... unde am mai incapea?
Si bolile exista, pentru ca nu suntem indestructibili. Nu sunttem roboti (inca si aia se mai strica).
Daca stai sa analizezi bine situatia, ti-ai dat seama cat de mici si neinsemnati suntem in raport cu tot ce ne inconjoara..cu natura, cu toate fenomenele naturale care exista.
Suntem inzestrati cu gandire logica. Asta e singurul nostru avantaj care ne diferentiaza de celelalte animale.
In rest..suntem mici, tare.happy
Si cu cat o sa evoluam ca specie, cu atata vor aparea mai multe si mai multe boli noihappy.

| LexTerOp a răspuns:

Nu existau chiar atatea boli, tip cancer, si multe cele, dar au fost declansate de cele 2 bombe atomice de la Hiroshima si Nagasaki, cele 2 bombe atomice aruncate, au marcat un mare dezastru la nivel mondial, de atunci au inceput sa apara multe boli, mai ales cancerul si multe alte boli periculoase... Si sa nu uitam si marea explozie de la Cernobal, acel accident nuclear, si o sa citez '' La 6 august 1945 bomba atomică cunoscută ca "Little Boy" a fost aruncată deasupra orașului Hiroshima, iar trei zile mai târziu, la 9 august 1945, cea de-a doua bombă atomică, cunoscută ca "Fat Man", a fost detonată deasupra orașului Nagasaki. ''

Dezastrul de la Cernobal : Accidentul nuclear de la Cernobîl a fost un accident major în Centrala Atomoelectrică Cernobîl, pe data de 26 aprilie 1986 la 01:23 noaptea, care s-a compus dintr-o explozie a centralei, urmată de contaminarea radioactivă a zonei înconjurătoare. Centrala electrică se afla la 51°23′23″N 30°5′58″E, în apropiere de orașul părăsit Pripiat, Ucraina. Acest dezastru este considerat ca fiind cel mai grav accident din istoria energiei nucleare.

Sper ca am fost destul de clar de unde au aparut atatea boli si probleme de sanatate, funda?

| Bula a răspuns (pentru LexTerOp):

Aici nu-ti dau dreptate.
Dupa terminarea "razboiului rece", investitorii s-au reorientat.
Daca inainte de anii "90 primele doua locuri de business din economia mondiala au fost armamentele si petrolul, acum pe primele locuri se afla alimentele, medicamentele si antiterorismul. Acolo se invart cei mai multi bani din lume.
Evident, medicamentele trebuie vandute.
Inainte nu s-au vazut reclame TV pentru medicamente, acum mai multe de jumatate din reclame iti ofera medicamente minuni pentru orice mica durere, mancarime.
Cred ca ti-am explicat pe inteles.
Daca nu, internetul este plin cu cele aratate de mine. Doar trebuie sa cauti un pic sau sa numeri reclamele TV.