| Sawarekh a întrebat:

Mai are cineva problemele astea pe care le descriu eu?

Inca de mic, daca fac miscari foarte bruste sau daca ma trezesc brusc din pat, uneori vad stele in fata si imi amorteste un pic fata ca si cum sunt gata sa lesin, dar aceasta senzatie dureaza doar cateva secunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ametelile sau lesinul la ridicarea in picioare se produc ca urmare a proceselor de reglare a tensiunii arteriale. In mod normal, atunci cand oamenii stau intinsi, pe scaun sau in pat, gravitatia face ca sangele sa ramana la nivelul venelor de la picioare si trunchi. Aceasta scade tensiunea arteriala si cantitatea de sange pompata de inima catre creier. Fluxul redus de sange la nivelul creierului cauzeaza ameteli si alte simptome. Pentru a compensa acest lucru, sistemul nervos creste rapid ritmul cardiac si contracta vasele de sange, pentru revenirea tensiunii arteriale la normal prin activarea sistemului nervos vegetativ.

Sfatul meu este sa eviti sedentarismul, statul excesiv pe telefon și sa faci sport regulat implicit sa ai o alimentație mai sănătoasă bogata in fructe și legume.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceste simptome apar cand este lipsa totala de efort fizic!
Ti-as sugera o viata mai activa, cu sport sau macar alergare zilnica ori mers pe bicicleta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amețrlilea acestea se rezolvă cu medicamente, piroxicam. Dar este de preferat un consult neurologic în prealabil.

| Sophieka a răspuns:

S-ar putea sa fie imunitate scazuta...Mananci mult dulce? Fast food? Snacks-uri? Bei multe sucuri?

| Sawarekh explică (pentru Sophieka):

Mananc orice, ideea este ca am arderi rapide si de aici si ideea sa nu ma tem foarte mult ce mananc.

| Sawarekh explică:

Stiu ca e ciudat, dar eu fac sport de 8 ani de zile, inteleg ca are sens sa apara de la sedentarism, eu insa sunt o persoana activa!

| Levington a răspuns:

Toata lumea pateste asa! Fa sport si nu vei mai vedea asa des stelutele!?