| Vernusio a întrebat:

Mai au vreo sansa cei cu depresie severa sa isi mai revina? Fac tratament dar nu e cine stie ce efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca faci corect tratamentul, mergi regulat la psihiatru si te lupti din toate puterile sa invingi boala, poti reveni la o viata normala. O sa observi efectele dupa cam 4 luni de tratament, nu mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Zmeu` Ninja` treci peste tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba faci tratament daca tu nu te ajuți să faci eforturi să scapi din asta.
Probabil ai văzut cazuri in care la alte persoane trec ani și cu greu scăpa.

| 393Dan a răspuns:

Din ce -am trait am aflat ca sa iesi din depresie, iti trebuie un nou scop, ceva fresh, un vis, un ideal. Si sa incepi sa-l uramaresti, uitandu-te direct spre el si sa nu te lasi influentat de toate zapacelile lumii exterioare.
Nici nu-ti trebuie psihologi si tratamente superficiale, trebuie sa cauti in tine un scantei de pasiune si sa-l cresti intr-un rug de ala mare care sa fie vazut de la kilometri distanta. Si doar asa in sfarsit te vei simti om si ca ai un tel in viata.

| Porcusorul a răspuns:

Depresia e tratabila, insa sunt mai multe intrebari:
1. Care e diagnosticul exact?
2. Care e tratamentul?
3. De cand il iei?
4. Ai avut ganduri care iti pun in pericol integritatea corporala?

| Ax3LdeV a răspuns:

Depresie? Ce zici de atacuri de panica? Daca mam vindecat de atacuri de panica la tine trebuie sa fie floare la ureche.

| Rm12 a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Omule, stii sa faci diferenta? Depresia e mult mai rea ca atacurile de panica.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Pai atacurile de panica is mai grave ca depresia, cum dracu.

| Ax3LdeV a răspuns (pentru Mieeez666):

Depresia se poate trata la psiholog dar pentru atacurile de panica ai nevoie de medicatie

| Mieeez666 a răspuns (pentru Ax3LdeV):

N-are nicio relevanta chestia asta.
Zi-mi tu mie cati oameni au murit din cauza atacurilor de panica.
Acum zi-mi cati au murit din cauza depresiei.
Da' tot atacurile de panica is mai grave, nu?

| Ax3LdeV a răspuns (pentru Mieeez666):

Prietene cand ai atac de panica simti efectiv tot stresu in organism cu diverse afectiuni.
Cat despre depresie zi-mi unu care a murit facand nimic.

| Rm12 a răspuns:

Daca vrei, atunci te poti vindeca. Problema se pune daca vrei, nu sa faci tratamente stupide.

| dast3232323232323232 a răspuns:

Dacă încerci sa îți depășești condiția și sa nu te gândești la chestia respectiva, da, încearcă sa privești lucrurile cu obtimismwinking