| Dragosgan a întrebat:

Mai demult credeam ca am fimoza deoarece nu imi puteam decalota penisul dar cu timpul am reusit sa il decalotez si in stare "fleasca" si in stare erecta dar asta doar pana la ata penisului, mai incolo nu insist pentru ca nu vreau sa se rupa inainte sa imi incep viata sexuala.
Tin sa mentionez ca nu se decaloteaza singur dar altfel nu am nici o problema cand urinez.Asta se mai numeste fimoza sau e ceva normal pentru varsta mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cel mai bine pentru tine este, sa mergi la un medic urolog sau chirurg, sa te consulte. Se pare ca intr-adevar ai fimoza si atunci este mai bine sa faci aceasta interventie mica chirurgicala pentru ca vei avea o igiena intima mult mai buna. Sa stii ca nu este o mare problema, multi baieti se confrunta cu acest gen de problema dar asa cum am mentionat deja, interventia chirurgicala este minima si se realizeaza in 1 sau 2 minute si nu necesita spitalizare.
Apoi vei respecta indicatiile medicului pentru o igiena corespunzatoare, pana la vindecare.
Nu lasa problema nerezolvata pentru ca nu este bine, este varsta optima pentru a realiza acest lucru. Iti mai precizez ca si fiul meu s-a confruntat cu aceasta problema si a fost rezolvata operativ.
Multa sanatate si curaj, toate se rezolva la timpul lor iar timpul pentru "suferinta" ta, este acum.

| dragos9234 a răspuns:

Nu este stare ''fleasca'' ci stare ''flasca''.
Daca ai 14 ani sau mai putin este normal.

| Dragosgan explică (pentru dragos9234):

Da m-am exprimat gresit.Am 14 ani dar ma intreb daca o sa ramana asa pana la primul contact sexual?

| robiolic a răspuns:

In primul rand:
De unde sa stim ce varsta ai daca nu ai scris?
Stai linistit ca iti revi laughing
Ata aia nu cred ca se rupe dai tarewinking
Bafta.

| dragos888 a răspuns:

Salut! da, se numeste fimoza fiziologica dar nu te speria pentru ca decalotarea se va produce natural, de la sine cu timpul, nu trebuie sa te speriiwinkingPe de altă parte, decalotarea forţată zilnică poate produce fisuri şi apoi aderenţe la nivelul prepuţului. Astfel creşte riscul de fimoză patologică, infecţii si durere inutilă. funda?big grin

| Dragosgan explică (pentru dragos888):

Nu am fortat dar nu il pot decalota mai mult de ata penisului. Sper sa nu am probleme mai tarziu pentru ca am auzit ca la fimoza se face operatie.