| anonim_4396 a întrebat:

Mai este cineva căruia îi este frica sa mearga la dentist din cauza durerii resimțite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Bună seara,
Depinde de anestezicul folosit, de cantitate, și de mulți alți factori, de exemplu metabolismul rapid. De multe ori, o măsea foarte infectată, nu va amorți cu o cantitate mică de anestezic.
Eu nu am frică de dentist, am întâlnit oameni ok, prefer dentistele (au mâinile mai mici, și sunt mai delicate, spre deosebire de medicii bărbați, care uneori pot fi foarte brutali).
Eu am început din nou să mă duc la dentist, după o pauză de 5 ani, bineînțeles, după o repriză de dureri ce m-au ținut 2 zile.
Mă duc cu gândul, că dacă mă doare, dentista e singura persoană capabilă să facă ceva să-mi treacă durerea.
Îți recomand să mănânci înainte de anestezie, să nu bei cafea (o singură dată am pățit de la o cafea să nu mă prindă anestezia).
Gândește-te că nu toți oamenii sunt la fel, unii sunt ok, alții mai puțin.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt destui dar nu o recunosc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mie nu i mi este frică.

| Violleta2022 a răspuns:

Demult nu mai sunt dureroase tratamentele dentare!
Acum se face totul sub anestezie, deci, nu mai ai de ce sa-ti fie frica!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum se fac anestezii la aproape orice interventie asa ca durerea nu prea mai exista

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca e vorba neaparat de durere in cazul meu dar pur si simplu am oroare cand ma gandesc la dentist si la instrumentele stomatologice folosite.

| anonim_4396 explică (pentru HazelEyes77):

Sincer și eu, ultima dată când am fost m.a durut ff rău cu tot cu anestezie, de atunci îmi e frică să mergm

| anonim_4396 explică (pentru Jonas94):

Momentan nu este infectata dar as dori sa merg din timp

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este cel mai bine, pentru a evita o obturație de canal, durerile provocate de inflamarea dintelui și toate neplăcerile adiacente.

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună seara,
Depinde de anestezicul folosit, de cantitate, și de mulți alți factori, de exemplu metabolismul rapid. De multe ori, o măsea foarte infectată, nu va amorți cu o cantitate mică de anestezic.
Eu nu am frică de dentist, am întâlnit oameni ok, prefer dentistele (au mâinile mai mici, și sunt mai delicate, spre deosebire de medicii bărbați, care uneori pot fi foarte brutali).
Eu am început din nou să mă duc la dentist, după o pauză de 5 ani, bineînțeles, după o repriză de dureri ce m-au ținut 2 zile.
Mă duc cu gândul, că dacă mă doare, dentista e singura persoană capabilă să facă ceva să-mi treacă durerea.
Îți recomand să mănânci înainte de anestezie, să nu bei cafea (o singură dată am pățit de la o cafea să nu mă prindă anestezia).
Gândește-te că nu toți oamenii sunt la fel, unii sunt ok, alții mai puțin.

| Elena9328 a răspuns:

N-o sa te mai doară, având în vedere că acum exista medicamente și ți face și anestezie.

| PumpkinDoll a răspuns:

Iti face anestezie si nu mai simti nimic si nu se simte nici cand iti baga acul, se simte doar o presiune foarte mica(nu durere)

| Victoria18 a răspuns:

Frate, parca esti copil de 5 ani daca nu esti in stare sa suporti o durere. Si ala e mai curajos

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Victoria18):

Exact

| darrio2007 a răspuns (pentru Victoria18):

Ai fost la dentist sa vezi ce „placut" este?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru darrio2007):

Iti e frica la inceput, dupa te inveti si mergi cu o mare durere-n P*la, iti baga o anestezie si nu mai simti nimic, ca se intample sa te doare o data sau de doua ori din 50 e alta treaba, cel putin la mine asa a fost

| darrio2007 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Sa vezi la vreo operatie mai dificila, nu la un dinte.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru darrio2007):

Am implanturi, plombe, masele scoase da operatie n-am facut, gimme some details

| darrio2007 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

De exemplu, ai avut o lucrare cu implanturi si nu mai tine pentru ca implanturile nu mai au baza solida in care sa fie fixate. Se pune os in maxilar. Nu stiu exact cum se numeste operatiunea.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Mare dreptate ai. Prea multi care comentează și nu știu cu ce se mănâncă durerea de măsea. Eu când am fost m.a nenorocit la propriu. Cu tot cu anestezie și de atunci am cam prins frica.

| Jonas94 a răspuns (pentru darrio2007):

Adiție osoasă, se pune o bucată de os neutralizat de vită, care se absoarbe, și îngroașă zona în care osul s-a subțiat în urma unei extracții dentare.