| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista leprosi in zilele noastre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Am vazut acum 3 au 4 luni un documentar cutremurator despre Leprozeria de la Tichilesti-Romania, 23 de locuitori, ultimul caz la noi s-a inregistrat in anul 1981, astazi boala este vindecabila. Am plans acesti oameni izolati de lume si am spus sa ne rugam la Dumnezeu ca suntem sanatosi, chiar daca o ducem foarte greu.

| jo a răspuns:

In Romania nu mai exista lepra. Oamenii de la Tichilesti (Jud. Tulcea) sunt vindecati de mult. Motivele pentru care mai locuiesc acolo sunt ca mai au unele sechele care necesita asistenta medicala (unii) si ca traiesc acolo din anii 40 si nu cunosc alta viata in afara de cea de la spital (altii). Duc o viata decenta, au propriile gospodarii si au sanatate buna.
Pe de alta parte, Elena, sa spui "slava domnului ca eu sunt sanatoasa" dovedeste lipsa de compasiune si de buna-crestere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sint chiar si in tara la noi