| alondrakiss a întrebat:

Mai pot lua adeverinta de la medicul de familie daca nu am lucrat de vreun an de zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Poți lua dar e posibil sa coste.

| zilog a răspuns (pentru Sofer):

Costă sigur 100 lei de parcă sunt vorbiți intre ei

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai lucrat și nu ai achitat singur CASS în fiecare lună, nu mai ești asigurat, iar medicul de familie nu te mai poate servi gratuit, căci pur și simplu nu poate. Astfel vei plăti cash.

| alondrakiss explică (pentru sadrian46):

Multumesc de raspuns.

| zilog a răspuns:

Ce adeverință ca să te angajezi
da sigur că da dar in general ei vor cam 100 lei mai te costă și cazierul!
DAR UN OM CARE CHIAR AJUNGE SĂ NU MAI ABĂ NICI UN BAN SI ÎN SFÂRȘIT SE HOTĂREȘȚE SĂ SE AGAJEZE ce face!?
din ce trăieșțe prima lună până când ia țeapă de la angajator!?
Din ce plăteșțe să își facă buletin dacă nu mai are sau nu mai e valabil?
din ce plătește să scoată un certificat de naștere dacă nu îl mai are?
Complicat dacă nu mai ai nici buletin nici bani nici certificat de naștere nici casă cu adresă pe numele tău,
si unde ai avut buletinu nu te mai cunoaște nimeni si nimeni nu vrea sa mearga cu tine la militie sa spună că tu ești tu
sunt niste chestii complicate in viata asta
Pe care statul ar trebui să le rezolve intr-un fel special pentru cazuri din astea.

| alondrakiss explică (pentru zilog):

Am acte doveditoare ca sunt acea persoana.Nu se pune problema aceasta.

| alondrakiss explică (pentru zilog):

Multumesc de raspuns dar nu sunt chiar in cazul acela de a ramane fara casa.Cel putin in momentul acesta nu sunt pusa in situatia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Probabil ca ti-o elibereaza contra cost ca nu mai esti asigurat, dar daca iti cunosti bine doctorul te ajuta si gratis, e o amarata de hartie.

| alondrakiss explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca mai de mult m-am dus la el sa iau trimitere pentru psihiatru.Si el mi-a spus ca mai bine as pune poze zambind si nu m-as mai duce la psihiatru...