| hurricane94 a întrebat:

Mai pun intrebarea asta o data, deorece nu prea am primit niste raspunsuri clare.Am dioptrii de +0.25 si +0.50.Purtand ochelari corespunzatori ochii imi vor reveni la normal si voi putea scapa de ochelari? Mentionez ca ochelari trebuie sa ii port doar la citit, scris si la pc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PicoPico a răspuns:

Cu siguranta vei scapa de ei daca ii porti atata timp cat iti recomanda doctorul si cat simti tu nevoia(adica nu este obligatoriu sa ii porti numai la pc si la scris. daca nu vezi clar la Tv sau la distanta poarta-i, nu ezita).In schimb daca nu ii vei purta se va inrautati in timp, iti spun din propria experienta(eu de la 0, 25 am ajuns la 3).A si inca ceva..incearca sa te duci la control regulat. daca doctorul ti-a spus sa te duci o data la 3 luni, fa tot posibilul si du-te pentru ca este important, deoarece dioptriile se pot modifica.Succes!

| hurricane94 explică (pentru PicoPico):

Multumesc de mesaje. Daca am ochelari prescrisi pentru aproape si eu ii port si la indepartare, adica umblu cu ei prin casa, risc sa imi stric vederea la indepartare?

| PicoPico a răspuns (pentru hurricane94):

Daca tu vezi clar cu ei si la indepartare si nu te deranjeaa, e ok.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu întrebi oftalmologul care ți i a dat? El/ea stie exact ce dioptrii ți a prescris, cît timp si dacă î și revine vederea sau îi porți toată viața.

| Irinnaaa a răspuns:

Cristi are dreptate. Se poate sa ramai cu aceste dioprii toata viata ( dar este putin probabil ), sau, in timp, se vor diminua daca vei purta intotdeauna ochelarii, asa cum ti-au fost prescrisi.