| ioana375 a întrebat:

Maine trebuie sa fac vaccinul de clasa a 10 a si nu prea imi doresc, stiind ca nu este obligatoriu. Ce reactii adverse poate avea si ce se poate intampla daca nu il fac? Voi l-ati facut? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista momente in viata cand chiar daca esti vaccinat iti poate scadea imunitatea (de exemplu la copiii mici, la batrani, la gravide si lehuze, la bolnavii de cancer, la primitorii de transplant, dupa anumite boli virale cum e mononucleoza infectioasa). In momentul ala, daca vii in contact cu un bolnav sau un purtator sanatos de germen, poti lua infectia si poti face o forma foarte severa. Daca iti rezolvi cauza de imunosupresie, revii la o imunitate buna si nu te pune in pericol contactul cu persoane nevaccinate.
Cat despre sabia cu doua taisuri, este o exagerare marcata. Daca vrei, poti considera taisul variantei "nu fac vaccin" ca un iatagan extrem de taios, iar taisul "fac vaccin" ca pe o unghiere tocita cu care te poti taia doar daca ai maxim ghinion. Vaccinurile au reusit sa dubleze aproape speranta de viata prin evitarea unor boli mortale de care acum citim numai la "stiati ca". Sustin insa si eu ca nu e nevoie ca un om sanatos sa se vaccineze impotriva tuturor infectiilor posibile, insa vaccinul diftero-tetano-pertusis de care este vorba in intrebare este unul foarte important.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reactiile adverse sunt minore: jena si roseata locala, subfebrilitati. Nu inteleg de ce nu l-ai face, asta este o dovada de prostie, sa ai acces la ceva ce-ti poate salva viata si sa-l refuzi. Ce se poate intampla daca nu-l faci? Vei trai toata viata cu teama ca te-ai putea imbolnavi mortal din vina ta. Si daca tu vrei sa-ti sacrifici viata astfel, e ok, dar gandeste-te ca ai putea sa-i imbolnavesti si pe alti (copii, batrani cu imunitate alterata) si asta ar fi groaznic (nu cred ca ai putea trai cu gandul ca pui viata altora in pericol)

| Zenithf a răspuns (pentru Brigaela):

Eu asta nu am inteles niciodata, cum poate unul nevaccinat sa puna in pericol sanatatea altuia care este vaccinat? Pai, daca si cel care a fost vaccinat se poate imbolnavi de boala asta, atunci inseamna ca vaccinul respectiv este inefectiv si il facem degeaba.

| IMC90 a răspuns (pentru Zenithf):

Si treaba asta cu vaccinul e cu dus si-ntors. Foarte multe din cate le facem sunt inutile, eu sunt destul de impotriva acestei practici. Una e sa faci vaccin anti hepatita B sau diftero-tetanic si alta e sa bagi in tine vaccin anti toate lighioanele laughing Sa fim seriosi, posibilitatea ca eu sa ma imbolnavesc vreodata de vreo boala tropicala tinde catre 0. Reactiile alea adverse (despre care nu prea se vorbeste si care uneori sunt chiar mai serioase decat cred unii) se datoreaza faptului ca sistemul imunitar respinge mizeria care ai bagat-o in corp. Toate umflaturile, amortelile si inroselile sunt raspunsul sistemului imunitar la factorul agresor (adica vaccinul)
Cunosc pe cineva care a facut soc anafilactic in urma unui vaccin antigripal, si a murit (cei din unitatea scolara respectiva NU au avut adrenalina, nu au avut steroizi, nu au avut nimic...)
Asa ca, eu zic sa cantariti de 100 de ori inainte sa faceti un vaccin, si sa va hotarati daca CU ADEVARAT VA TREBUIE.
Tin sa mentionez ca niciodata un vaccin nu acopera toate tulpinile patogenului cu pricina...

| Zenithf a răspuns (pentru IMC90):

Asa-i, am citit si eu destul de multe despre subiect. Unul din lucrurile cele mai curioase, parerea mea, este cand faci un vaccin 'crescut' pe cultura de celule umane, si faci alergie la propiile proteine, o boala autoimuna, ceva de genul asta. Si la cate vaccinuri sunt facute pe oua, te mai miri atunci ca faci icter cand numai simti mirosul de ou, ce sa-l mai gusti?
In cel mai bun caz, putem zice ca vaccinurile sunt o sabie cu doua taisuri.

| Brigaela a răspuns (pentru Zenithf):

Exista momente in viata cand chiar daca esti vaccinat iti poate scadea imunitatea (de exemplu la copiii mici, la batrani, la gravide si lehuze, la bolnavii de cancer, la primitorii de transplant, dupa anumite boli virale cum e mononucleoza infectioasa). In momentul ala, daca vii in contact cu un bolnav sau un purtator sanatos de germen, poti lua infectia si poti face o forma foarte severa. Daca iti rezolvi cauza de imunosupresie, revii la o imunitate buna si nu te pune in pericol contactul cu persoane nevaccinate.
Cat despre sabia cu doua taisuri, este o exagerare marcata. Daca vrei, poti considera taisul variantei "nu fac vaccin" ca un iatagan extrem de taios, iar taisul "fac vaccin" ca pe o unghiere tocita cu care te poti taia doar daca ai maxim ghinion. Vaccinurile au reusit sa dubleze aproape speranta de viata prin evitarea unor boli mortale de care acum citim numai la "stiati ca". Sustin insa si eu ca nu e nevoie ca un om sanatos sa se vaccineze impotriva tuturor infectiilor posibile, insa vaccinul diftero-tetano-pertusis de care este vorba in intrebare este unul foarte important.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Acel vaccin nu este bagat asa sa fie..are si el rolul lui, de ce sa nu il faci daca ai ocazia?!

Răspuns utilizator avertizat
| loveisfreedom a răspuns:

Eu l-am facut saptamana trecuta si nu m-a durut deloc.seara trebuie sa iei un paracetamol, poti avea febra, ti-se poate inrosi mana sau ar putea sa te doara, dar toate acestea vor trece peste 2 zile.mie mi s-a umflat si mi s-a inrosit, dar nu era o durere era mai degraba o amortire.dar este foarte bine sa-l faci si ti-l recomand, mie mi-a spus doctorita ca iti va trebui acest vaccin cand pleci intr-o tara cu vreun risc de boala si nu vei putea sa pleci fara el.(se poate intampla sa nu ai nici unul din aceste reactii, multi care ii cunosc nu au patit nimic).

| MrMihnea a răspuns:

L`am facut si nu mi s`a intamplat nimic. Asistenta mi-a spus ca tot ce se poate intampla este sa-ti amorteasca mana, dar pui niste comprese cu apa rece si trece. Nu trebuie sa bei cafea, cola si nici sa mananci ciocolata in ziua aia, dar in rest nimic.