| ioanamaria2000 a întrebat:

Mama are miopie destul de mare (-5, -7) si de curand si-a gasit un loc de munca care necesita sa stea intr-o sala si sa verifice niste produse de defecte. Zice ca atentia si luminile puternice de acolo ii obosesc ochii foarte tare. Ce ar putea sa foloseasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta ar putea sa-si faca operatie cu laser pentru corectarea miopiei!
Astfel ar scapa deochelarii cu dioptriile mari.
Costul operatiilor (se fac separat la fiecare ochi, la intervale de cateva luni) nu este prea mare (in jur de 5-600 euro la un ochi), care se poate aduna. Este posibil ca insusi angajatorul sa sponsorizeze aceste operatii, daca mama ta este angajata cu vechime si de incredere (trebuie intrebat! ) si prezinta recomandare medicala.

In ceea ce priveste lumina puternica, se pot folosi ochelari cu filtre de lumina (fac parte din echipamentele de protectia muncii si angajatorul trebuie sa le asigure).

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Ala nu-i job pntru ea. Sa caute in alt sector, in alt departament, ca nu pui un chior la verificari delicate.
Ea chiar nu a realizat ca este taman in jobul contraindicat ei?
Sa vorbeasca cu seful si sa schimbe jobul!

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Nu poate...deja s-a schimbat de la alt departament in care trebuia sa care niste paleti foarte grei. Nici sa plece de la job. Trecem printr-o perioada grea, trebuie sa muncim cu totii. Voiam doar un remediu care sa o tina ok macar cateva luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Paletii foarte grei se ridica cu aparate speciale sau cu stivuitor, daca depasesc 30-40kg
Compania este obligata sa asigure aceste aparate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Dar tu de ce nu-ti iei de munca, ca mama ta sa nu mai fie nevoita sa munceasca atat de greu?
Esti ditamai femeia, perfect sanatoasa si apta sa muncesti.
De ce nu-ti iei job?

| halogen001 a răspuns:

Eu n-am folosit, dar cred că ar fi buni ochelarii heliomatici sau lentile de contact heliomatice. Mai sunt ochelarii cu lentile polarizate. Ochelarii heliomatici se închid la culoare la lumină puternică ca să nu vină prea multă lumină, iar cei polarizați înlătură reflexiile. Pot fi și combinații, deci lentile heliomatice polarizate.