| anonim_4396 a întrebat:

Mama îmi dă multe pastile de luni bune și mă enervează si îmi dă foarte multe pe zi și spune că sunt pentru dinți ( tot ce știu e că îmi dă vitamina C cavit,, omega 3, 6, calciu, antiimflamotor, medicamente! Nurofen, calciu, magneziu Zinc, pentru dinți și etc; pe zi. Ce efecte negative pot avea și e bine. am 10 ani. Poate opri creșterea și dezvoltarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Administrarea acestor tablete pastile trebuie aprobata de un medic. Daca nu ai fost niciodata la medic pentru asta inseamna ca mama ta exagereaza, chiar daca cu bune intentii.
Incerearca sa vorbesti cu tatal tau de asta.
In principiu toate aceste pastile nici nu ajuta nici nu incurca.
Ceeace e demonstrat ca ajuta la dinti este pasta cu fluor (cam toate au acum) si igiena corecta.
Mineralele si substantele le ia corpul din alimentatie.

Intrucit tu nu pomenesti de vreo ocazie in care sa fi fost voi doi la medic (sau sa fi facut tu analize) e de intrebat de unde i-au venit ideile astea.

5 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Vitaminele si restul le inteleg, pentru dinti, dar nurofenul pentru ce? laughing Nu e normal sa te indoape cu ibuprofen.

| Albinuța767 a răspuns:

Nu prea bine adică dacă ai 10 ani trebuie periodic în fiecare zi cu maxim 4 pastile pe zi. Ar trebui să te duci la doctor că sa nu pățești ceva.

| JoleneSth20 a răspuns:

Suplimentele alimentare sunt naturale, nu sunt medicamente. Și eu folosesc minerale, multivitamine, calciu etc. și nu am niciun efect advers.
În schimb, nu aș fi de acord cu administrarea medicamentelor chiar dacă sunt și prescrise în situaţii minore.

| TroubleInParadise a răspuns:

Sunt cu un scop.nu cred ca mama ta greseste nimic.nu,nu poate opri cresterea..scuze daca gresesc

| MariusFD96 a răspuns:

Mama ta iti da aceste medicamente cu un anumit scop. Poate ai niste lipsuri sau ti le da doar pentru a te dezvolta si pentru pofta de mancare. Nurofenul si alte anti-inflamatoare nu am de unde sa stiu pentru ce. Astea sunt pentru dureri de obicei. Poate ai un tratament de urmat. Mama ta stie cel mai bine. Nu iti da ea medicamente degeaba happy

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru MariusFD96):

Care sunt de pofta de mâncare?

| MariusFD96 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Vitamina C si Cavit. Luam si eu d-astea.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusFD96):

In zilele noastre sa ai lipsa de vitamina C e o adevarata performanta. Trebuie sa urmezi un regim alimentar extrem de sever pentru a avea deficienta de vitamina C.