| anonima125 a întrebat:

Mama mea are mai multi noduli la sanul stang. A facut mamografie si ecografie, iar doctorul-radiolog i a spus ca exista caracter de malignitate sad. Mentionez ca are 43 de ani, NU are scurgeri, nu are iritatii, nodulii sunt mobili. Pielea sanului nu prezinta nicio modificare. De asemenea, mai mentionez ca are dureri (ceea ce stiu ca e bine, pentru ca nodulii maligni nu dor). Nodulul despre care doctorul spune ca ar fi malign este de aprox 2 cm. Referitor la istoricul medical: a fost operata la inceputul acestui an, fiindu-i extirpata o tumora de col uterin si care, dupa analize, s-a dovedit a fi benigna. Tot la inceputul anului a observat un nodul la san iar dupa ecografie, respectiv mamografie a aflat ca nu are de ce sa isi faca griji. Exista acest risc ca nodulul sa fie malign, in ciuda faptului ca nu prezinta niciun simptom al cancerului de san? Daca e cancer, in ce stadiu ar putea fi? P.S: Maine dimineata este programata la biopsie. Tineti-ne pumnii! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu vreau să te speri, dar având în istoric un cancer de col uterin, poate migra la sân.
Tratament oncologic (citostatice) nu a făcut înainte/după operația de col?
Ca și stadiu, numai biopsia poate spune.
Îți țin pumnii și sper în ce este mai bine.
Mama mea a murit de cancer de col uterin pe fond de lupus, acum trei ani, iar în luna august a.c. l-am pierdut pe tata din cauza unui cancer de prostată.
Cancerul nu iartă!
Pa, pa.

| anonima125 explică (pentru Legiuitoarea):

Buna!
Daca ar fi vorba despre aceiasi tumora (presupunandu-se ca a migrat la san) ar fi bine. Si sa ti spun de ce... Acea tumora nu era canceroasa. Nu a fost nevoie de tratament oncologic pentru operatia de col, pentru ca nu a fost vorba de cancer. A fost vorba doar de o tumora maligna. Eu sper sa fie vorba de aceiasi tumora. Nu cred ca mama e atat de ghinionista incat sa aiba doua tumori diferite intr-un singur an. Dumnezeu stie...
Iti multumesc pentru raspuns si imi pare sincer rau pentru pierderile suferite! sad

| Legiuitoarea a răspuns (pentru anonima125):

Bună.
Vezi că faci o mare confuzie privind tumoarea malignă.
Malegnizare înseamnă întindere/invadare, bening este acea tumoare care este localizată, nu a invadat și se extirpează.
La mama ta poate fi o metastază dată de la col, nu te mai bucura atât că este malignă (este de foarte rău dacă este malignă, invadează și în celelalte organe chiar dacă tumoarea principală a fost îndepărtată chirurgical!).
Sănătate!
Pa, pa.

| michael5813 a răspuns:

Am sa ma gandesc la mama ta si am sa va tin pumnii! sper sa va ajute... daca exista sau nu acest risc nu se poate spune asa...din povesti! sunt necesare analiza adevarate. tot ce pot e sa sper ca va fi totul ok si ca dupa primirea rezultatelor biopsiei o sa va linistiti! mult noroc si sanatate va doresc!

| anonima125 explică (pentru michael5813):

Iti multumesc din suflet!
Asta sper si eu, sa ne linistim odata...

| foxsilver a răspuns:

Cu 9 ani in urma doctorii de la Fundeni m-au diagnosticat cu o tumora la unul din sani, dar despre care nu puteau afla decat dupa operatie(asa mi-au spus). Tumora avea circumferinta tot de 2 cm.M-am speriat groaznic,dar la sfatul unei colege de servici,am facut un tratament naturist cu Bitter suedez timp de cateva luni,apoi cu TAINA PLANTELOR, acesta fiind tot bitter dar romanesc. Dupa un an de tratament, tumora s-a micsorat, s-a facut cat un bob de mazare, dupa care...nici nu stiu precis cand a disparut.
La ora actuala sunt perfect sanatoasa.
Eu ti-am povestit cum m-am tratat, ramane ca mama ta sa hotarasca daca doreste sa procedeze la fel.
Bitterul Suedez este recunoscut pentru minunile pe care le face.
Sanatate multa si bafta!

| anonima125 explică (pentru foxsilver):

Ma bucur mult ca Dumnezeu a fost alaturi de dvs!
Multumesc mult pentru sfat. Ma voi interesa si il voi cumpara daca are efecte atat de bune!

| foxsilver a răspuns (pentru anonima125):

Daca vreodata nu veti putea cumpara sau nu veti gasi Bitter Suedez, poate sa cumpere acel bitter romanesc(repet).La primul, se administreaza oral(1 lingurita/zi), dar si local(compresa), pe toata perioada noptii, aplicand in prealabil putina crema de galbenele.Cel de-al doilea bitter, doar se bea-3 lingurite/zi.
Inca o data, sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragi useri, cand dati un exemplu ( nu sfat ) despre un tratament trebuie specificat ca in timpul tratamentului, bolnavul, necesita o dieta stricta, ce alimente trebuiesc eliminate din hrana zilnica si ce alimente trebuiesc adaugate. De fapt ceea ce facem noi aici sunt doar niste pareri sau relatam prin ce am trecut unii dintre noi, dar daca e sa incepem tratament cu nu stiu ce bauturi miraculoase e strigator la cer! Draga mea anonima, sa fi sigura ca ne gandim cu totii la situatia prin care treci si iti tinem pumnii, care copil nu si-ar dorii ca sa aiba parintele langa el vesel si sanatos?, numai ceea ce ai v-a recomanda medicul trebuie sa faca, deoarece numai si numai dupa analize minutioase acesta va sti ce anume medicmente sunt compatibile pentru un organism.