| ioanamaria2000 a întrebat:

Mama mea are o reactie alergica de cam 10 ani si de fiecare data a primit alt diagnostic, iar medicamentele luate nu au ajutat-o. Periodic, nu stiu cauza, ii apar pe piele un fel de zgarieturi pe corp, care o mananca. De fiecare data trebuie sa mearga la urgente pentru ca alergia asta se dezvolta incat i se face foarte rau. A mai patit cineva asa ceva sau are vreo cunoștință? Repet, nu apar pete pe piele, ci dungi. Va rog sa ma ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu fie un diabet sau tensiunea mare sau poate îi apar din cauza stresului nervilor, ce varsta ar mama ta? Aceste zgîrieturi trec de la sine?

| Violleta2022 a răspuns:

Dungile apar de la zgârieturile care si le face singura, findca o mananca pielea si se scarpina.
Sa mearga la medic si sa ceara un test complet de alergii, ca sa vada la ce este alergica, fiindca nefacand acele teste, nu stie la ce este alergica si continua sa se atinga de acele plante, insecte, mucegaiuri, polen sau ce este ea alergica si sa reactioneze in acest fel.
Tratamentel de alergii ajuta doar temporar, dar nu te vindecadaca tu nu afli ce iti produce alergia si nu iei tratamentul corect, impotriva acelei alergii.
https://www.clinica-sante.ro/......lergiilor/

https://www.synevo.ro/......munologie/

| Floridori a răspuns:

Ar putea fi dermatografie (numita si dermografism sau urticarie dermatografa, in caz ca auzi variantele astea, sa stii ca este vorba despre aceeasi afectiune).
Sa mearga la un medic dermatolog/alergolog bun si sa ii ceara sa ii faca si clasicul test cu ajutorul depresorului limbii pe langa panelul complet de alergii si alte teste pe care le va considera necesare medicul.
Daca este dematografie, atunci solutia este simpla.Va trebui sa urmeze un tratament cu antihistaminice care sa previna aparitia simptomelor.Dar ar fi bine sa descopere si sa trateze si factorul cauzant, in cazul in care vorbim de o cauza patologica(probleme ale glandei tiroide, uscaciunea pielii, tulburari ale somnului etc.) sau sa descopere prin eliminare elementul extern ce cauzeaza ori inrautateste aceste episoade; poate fi un element chimic prezent in detergenti, produse de curatat sau de igiena, poate fi un material textil, pot fi de vina anumite temperaturi sau conditii climatice, poate fi un parfum, o esenta, un extract etc.Astfel va putea evita lucrul care ii inrautateste simptomele sau chiar le cauzeaza.
Daca se descopera ca este vorba de altceva, sunt convinsa ca se va gasi o solutie oricum.
Dar sa mearga la un medic bun si sa ii expuna aceasta problema si banuiala ca ar fi dermatografie. Daca nu e, macar mai scoate optiunile gresite de diagnostic de pe listawinking

Numai bine!

| ioanamaria2000 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult! Din cate mi-a spus, i-au aparut dupa ce l-a născut pe fratele meu mai mic. Nu isi da seama de la ce se activeaza.

| Floridori a răspuns (pentru ioanamaria2000):

E greu de spus daca ar putea avea legatura, insa este un lucru pe care ar trebui sa i-l mentioneze medicului.
In timp ce in unele cazuri, sarcina poate inrautati simptomatologia anumitor alergii sau poate "trezi" o alergie care pana atunci nu a dat batai de cap, in alte cazuri, poate fi doar o coincidenta.Dar ar fi bine sa ii mentioneze medicului atat acest detaliu cat si oricare altul pe care il considera relevant.

| Vântulalb a răspuns:

Noi nu putem sti. Dupa cum singura spui, si medicii au dat verdicte diferite.
Mama nu a observat in ce conditii apar? O anume planta in preajma? O anumita temperatura? Nu se scarpina de la transpiratie? Si... multe alte cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa meargă la cel mai bun alergolog din oras