| SeNyS a întrebat:

Mama mea are probleme cu digestia, deci are constipatie des, si de cate ori are are dureri mari in jurul anusului, acum mai nou, are dureri groaznice plus o basicuta acolo jos, ceea ce am inteles ca are hemorizi externi. Ce vreau eu sa stiu este daca hemoroizii externi se pot vindeca prin anumite tratamente sau decat prin chirurgie.Va rog din suflet cine a trecut prin asta sau are rude suferinde de hemoroizi EXTERNI.am nevie de raspunsuri urgent! FUNDITA.MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Constipatia trebuie combatuta prin alimentatia cu fibre continute in anumite legume si fructe.De asemenea, se obtin rezultate bune cu tarate:intr-o cana cu apa se pun doua linguri de tarate si se lasa de cu seara pana dimineata. A doua zi se bea lichidul limpezit. Daca nu sunt rezultate se consuma si taratele.Hemoroizii externi se pot retrage in unele cazuri recurgandu-se la anumite alifii recomandate numai de medic.Mama sa se adreseze medicului de familie care o va dirija spre un specialist.Sa nu amane.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singurul tratament eficient pentru hemoroizi externi este interventia chirurgicala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot vindeca prin tratament cu unguent Hemorzon si tratament naturist, mai ales daca boala este la inceput. Pentru detalii citeste aici: http://www.util21.ro/naturiste/hemoroizii-tratare-naturista-tratamente.htm. Sanatate!

| EUSIATIT a răspuns:

Prictoline clinica specializata cu interventie cu laser este mai putin dureros dar costa destul de mult si apoi trebuie sa aiba grija sa manince ff sanatos sa consume lichide., fructe etc ca sa nu se mai constipe [fara sare multa. condimentatetc]aceasta afectiune au majoritatea celor care au stat mult pe scaun saude la nastere ma refer la mamele care au nascut

| LloOlLey a răspuns:

Singura solutie e prin operatie. daca vrea sa scape de tot, dar nu`i indicatwinking. si mama are. si foloseste tratament. dar nu e atat de grav ca a mamei talebig grin. hemoroizii se retrag cu tratament, dar de cate ori se va constipa vor aparea. deci tratamentul ii tine numai sub control. acest tratament contine: supozitoare "carpicon"big grin. e o crema solida cu propolis si extract uleios din rasina de conifere. ajuta in tratarea hemoroizilor, fisurilor anale si afectiuni genitalebig grin ohh... in curand isi va schimba denumirea in carpicon"s" in conimed"sp"...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colon help,

| ValiBogdanFlorea a răspuns:

Doar prin chirurgie stiu asta de la multi oameni si chhiar de la un prieten care a trecut prin asta