| GGabiy a întrebat:

Mama tot zice ca sunt racit fiindca stranut si respir greu da e adv am o nara infundata dar nu tusesc nu am febra nu ma simt racit pe langa astea ma doare putin capul dar pot sa suport, am luat o gramada de pastile pentru raceala parasinus vitamina c si nu mi-a trecut si ochi ma ustura fara sa stau mult timp la pc simt nevoia de a ma incalzi, neavand frisoane ce poate fi? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Raceala nu trece niciodata cu pastile!
Raceala nu este infectie, este un virus care are nevoie de un sistem imunitar puternic si sanatos sa-l doboare.
Daca sistemul tau imunitar nu este sanatos, te chinui luni bune, pana iei ajutor ca sa-ti treaca.
Ajutorul este compus din: fructe si legume proaspete ori vitamine, ceaiuri, mancare snataoasa si odihna mai multa ca de obicei, fara nopti pierdute, culcat de pe la ora 9 seara daca se poate, ca sa dormi 9-10 ore, sa te refaci.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta are dreptate!
Nas infundat, dureri de cap, frisoane...toate sunt semne de gripat/racit, chiar daca nu tusesti si nu ai febra!

| GGabiy explică (pentru Violleta2022):

Iisus dar cat dureaza raceala/gripa 3 luni? si nu trece cu pastile? ai de viata mea.

| GGabiy explică (pentru Violleta2022):

Dap trebuie sa o ascult pe mama, asta e.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GGabiy):

Raceala nu trece niciodata cu pastile!
Raceala nu este infectie, este un virus care are nevoie de un sistem imunitar puternic si sanatos sa-l doboare.
Daca sistemul tau imunitar nu este sanatos, te chinui luni bune, pana iei ajutor ca sa-ti treaca.
Ajutorul este compus din: fructe si legume proaspete ori vitamine, ceaiuri, mancare snataoasa si odihna mai multa ca de obicei, fara nopti pierdute, culcat de pe la ora 9 seara daca se poate, ca sa dormi 9-10 ore, sa te refaci.

| untu a răspuns:

Poate fi o raceala sau gripa, dar nu ai facut o febra de dupa frisoane? Luati un Nurofen (pentru gripa si raceala) si sa bei mai mult ceai de tei cu o feliuta de lamaie ( asta te relaxeaza si te linisteste), si sa stai pe pat 1-2 zile si vei fi in picioare! ( trebuie sa-ti faci o febra si sa faci transpiratie si sa te schimbi) dar daca nu va trece dupa 2 zile vei fi nevoit(a) sa internezi la spital! Daca nu vrei la spital, trebuie sa te gandesti pozitiv ca vrei sa te faci bine si sa te vindeci! Insanatosire grabnica!

| GGabiy explică (pentru untu):

Eu nu ma simt bolnav, am racit asa de multe ori incat nu stiu cum ma simt normal +))) daca mi se acc pulsu ma inteapa mai tare in cap... eu am faze cand degaj caldura in excesiva dar nu simt deloc ca am febra.

| untu a răspuns:

Mergi cu mama ta la medicul de familie pentru a consulta si a da un diagnostic precis si corect! Medicul de familie o sa va prescrie retetele cu tratament!

| WaterDrop a răspuns:

Poate fi o raceala.Se poate manifesta diferit, nu trebuie sa ai toate simptomele sa stii. Poti sa ai si o problema sinusurile. Ascult`o pe mama ta sau convinge`o sa mearga cu tine la un consult ORL ca sa iti spuna doctorul ce ai.

| GGabiy explică (pentru WaterDrop):

Daca am ceva in neregula cu genunchiul la rotula ma poate durea capul?