| Alfabetbcd a întrebat:

Mamei mele i-a aparut pe spate un cos(nodul?!?!), foarte mare si adanc si cred ca este infectat. Mi s-a spus sa o duc la doctor, dar nu stiu nici un doctor care stoarce cosuri. Cu cine ar trebui sa vorbesc? (Bucuresti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nodulii nu se storc si nu se taie, se investigheaza, pentru ca spun clar ca-i o infectie majora in corp, care trebuie oprita si distrusa cu antibiotice.
Daca este furuncul/sau un cos mai urat, medicul de familie poate sa te trimita la un chirurg sa il taie si sa-l scoata infectia de acolo.
Medicul de familie va stii incotro sa va trimita pentru investigatii, dupa o consultatie sumara.

2 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Buna ziua, ar trebui sa consultati un medic dermatolog. Sfatul meu ar fi sa vorbiti cu medicul de familie pentru a va indruma catre un medic dermatolog pentru solutionarea problemei dumneavoastra. Sanatate!

| LoryC a răspuns:

Încearcă la un medic dermatolog.