| Catalinlupu23 a întrebat:

Mananc prea mult dulce,nu rezist fara ele, cum pot sa nu mai mananc dulciuri, ca ma ingras mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa faci diabet daca o ti asa poate asta te impinge sa dai in spate de la dulce

| Adry05 a răspuns:

Mănâncî mai puțin, nu le scoate de tot că o să-ți fie imposibil. și mănâncă consistent la mese, fă-i sport și mănâncă fructe.

| Simpatic a răspuns:

E greu, stiu cum este dulcele e si el un drogwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu nu reziști sau ele, dulciurile nu rezistă?
Ține mâinile la spate când te apropii de ele.

| aimullah123 a răspuns:

Pentru ca nu ai o alimentatie echilibrata. Asta ar putea fi un motiv. Sau poate ai carenta de magneziu sau crom. Sau poate e din cauza stresului. Sau poate lucrezi intr-un supermarket si vezi zilnic prea multe dulciuri. Ambalajele lor sunt facute ca sa te determine sa le cumperi. Alti oameni simt nevoia de dulce imediat dupa masa datorita excesului de carbohidrati rafinati (paine alba, spaghete etc). Aceste alimente au un indice glicemic ridicat ceea ce induce un nivel ridicat de insulina. Insulina scade nivelul glucozei in sange si vei dori sa consumi zahar.
Se recomanda sa consumam cat mai multe fructe si legume deoarece fibrele din ele tin sub control gliceamia.

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

Atentie, am zis sa nu consumi carbohidrati rafinati.
Pentru ca cei nerafinati chiar e recomandat sa ii consumi. Dietele sarace in carbohidrati creeaza de cele mai multe ori o pofta de dulciuri si de alimente pline de faina, amidon sau zaharuri.
A si sa nu uit, evita consumul excesiv de sare si infometarea, care sunt alti doi factori deosebiti de importanti care duc la consumul excesiv de dulciuri.