| anonim_4396 a întrebat:

Mare necaz mare crying de azi dimineata imi vine sa stranut incontinuu si nu pot! Imi lacrimeaza ochii si mi s-au infundat si urechile crying ce sa mai stiu sa fac? De cand ma stiu n-am patit asa ceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Brianna... nu cred ca e vorba de o raceala... ceea ce ai descris tu mie imi suna a alergie... toamna si primavara este fff frecvent numarul bolnavilor cu alergii de diferite tipuri... praf, polen... buruenile cum ar fi Ambrosia si Artemisia... care au perioada maxima tocmai acum si tine pana la sfarsitul lui octombrie... polenul acestor burueni se raspandeste in aer si provoana alergii respiratorii... tu ai o rinita... cel putin dupa simtomatologie asa cred ...in cazul rinitei alergice, sistemul imunitar incepe sa lupte impotriva substantelor care in mod normal nu sunt nocive, cum ar fi acarienii si polenul (alergeni), ca si cand acestea ar incepe sa atace organismul. Aceasta reactie cauzeaza inflamatie si simptome care afecteaza in principal nasul, dar si ochii, urechile, gatul si gura. Ar fi bine sa mergi la medicul de familie si sa ceri sfatul lui unde ar trebui sa mergi pentru investigatii ...nu il neglija ca se poate transforma in ceva mult mai grav... exista medicamente care amelioreaza aceasta stare... multa sanatate

19 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca e gripa straight face
Bea un ceai caldut... o pastila cevahappyDeasemenea o baie fierbinte ar prinde binehappyDaca vezi ca nu iti trece mai bine mergi la doctorwinking
Multa sanatatebig grin

nony
| nony a răspuns:

Gripaaa.
Un ceai cald de musetel.si o aspiriná happy preventiv.

| JustMeFlory a răspuns:

Ceaiuri calde de musetel si sunatoare. Ia Modafen, iti face bine. Daca nu ai la indemana ia paracetamol sau asipirina. Fa o baie fierbinte cu sare dupa care baga-te in pat si mai bea ceai cald, Fervexul este bun!

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| viatadecacatt a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci si la un doctor(in afara de treaba cu pastilele) ca iti da doctorul oricumlaughing

| zemantex a răspuns:

Dragilor, la gripa nu stranuti. ai febra si alte simptome. brianna, probabil ai o alergie daca stranuti si-ti curg ochii. incearca Claritine, dar numai dupa ce te-ai asigurat ca e intr-adevar alergie (la praf, puf, polen, practic poti face de la orice)

| Cryssy a răspuns:

Ai racit. sad... din pacate sad

| thehope a răspuns:

Daca ai un olynth la indemana sau un spray nazal incearca sa pulverizezi o data si apoi sa iti sufli nasul, ar trebui sa iti treaca senzatia asta de stranut.altceva nu stiu ce sa zic thinking

| sTeFaN. a răspuns:

Si eu am avut aceleasi simptome ca ale tale mi-a trecut in 2 zilehappy am baut ceai de menta, am luat pastile muuultehappy si mi-a trecut acum sunt sanatos tun big grin Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dus fierbinte, apa cu sare la piciorushe, infofolita peste noapte pana transpiri, te scoli o data pe noapte te schimbi, maine esti ca noua (de nouazeci de ani am vrut sa scriu ) laughing, o gripa raceala dureaza 7-19 zile azi a fost prima zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Briana, esti racita.vezi antidotul ce l-am spus eu la postarea @alllinnei. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*mersi tuturor flory, am luat si Modafen, am baut si ceaiuri, m-am si ferit acum, cand e racoare dimineata si tot n-am scapat crying dar e ceva de groaza...nasul nu mi-e infundat, doar urechile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un fervex ai baut? ia un supozitor daca faci si febra laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aspirina, paracetamol si multa multa vitamina C

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zemantex, asta ma gandesc si eu, ca-i ceva alergie dar nu-mi dau seama la ce.mersi mult happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tundenana nu cred ca este alergie, nu se manifesta dintrodata, ea scrie ca de cand se stie nu a patit asa ceva, oricum o asteptam pe brianna sa vedem cum se simte, oricum sanatate brianna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stie cineva propozitii care sa contina a scapat de necaz
daca stie cineva sa vb ok?

| bylghyn a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un medic... Doamne fereste poate sa fie ceva mai grav... nimeni nu poate sa iti spuna ce ai cu adevarat...

| mowgly98 a răspuns:

Si mie mi se intampla si nu stiu ce sa fac...mi-au dat chiar si lacrimilecrying