| AnonimMareMareMare a întrebat:

Mastile medicale ajuta la respingerea virusilor cum ar fi cel din China in caz ca este prin zona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Nu ii respinge, dar te protejează de ei. Este una din putinele forme de precauție pe care le poți lua, pe lângă o alimentație sănătoasă bogata in vitamine și atenție la igiena. Virusul se transmite de la om la om prin fluide. Adică dacă cineva infectat strănută spre tine, și o particula de saliva ajunge la tine in gura/in ochi/in nas, exista sanse mari sa te infectezi și tu. Deci ajuta maștile sa te protejezi. Dar in același timp, dacă cineva infectat strănută in palma, apoi se tine de bara din autobuz, ajungi și tu sa te ții de aceeași bara și duci mana la gura, iar riști sa te infectezi, motiv pentru care este bine sa te speli foarte des pe mâini, într-un mod corect și sa renunti la gesturile de a duce mana la gura/la ochi/la nas.

| AnonimMareMareMare explică:

Am inteles, deci cum ar fi daca sunt singur izolat intr-o casa, nu am de unde sa iau virusul

| bmerry a răspuns:

Cu condiția sa nu vina nimeni in casa, da. Nu uita ca unii oameni sunt doar purtători ai virusului fără ca la ei sa se manifeste. Și nu uita ca virusul are perioada de incubare de 2 săptămâni, ceea ce înseamnă ca dacă tu astăzi intri in contact cu cineva infectat, vei avea simptome doar peste doua săptămâni.

| AnonimMareMareMare explică:

Si de exemplu, rata de mortalitate daca detii virusul am inteles ca este de 3%, cam cati crezi ca vor murii pana se va trata aceasta epidemie? Multi spun ca va fi ca ciuma neagra, tu ce crezi?

Totusi, eu sunt genul de persoana alarmanta, si cand e vorba de chestii de genul, imi iau toate masurile de precautie diniante sa fie necesar. Sper doar sa fie bine cat mai repede laughing)

| bmerry a răspuns:

Dar nu este obligatoriu ca și tu sa te infectezi. Poate ca sistemul tău imunitar lucrează foarte bine. Și chiar dacă te infectezi, nu este o panica atat de mare. Virusul este într-adevăr puternic dar este mortal pentru oamenii bătrâni sau cei cu probleme cronice. O persoana tânăra, sănătoasă și fără alte probleme de sănătate poate face fata virusului.

| bmerry a răspuns:

Cred ca vor mai muri mulți oameni, dar vestea buna este ca mulți s-au și vindecat. Medicii au descoperit ca tratamentul destinat bolnavilor de HIV funcționează și pentru îndepărtarea acestui coronavirus. Deci suntem pe drumul cel bun. Iar rata de mortalitate este destul de mică in raport cu rata îmbolnăvirilor.

| bmerry a răspuns:

Iar in România nu este panica chiar mare. Exista câteva suspiciuni dar nimic confirmat, și nimic ce nu poate fi gestionat. Eu de exemplu tocmai m-am întors din Thailanda, chiar acum in mijlocul epidemiei, dar nu îmi fac griji.

| AnonimMareMareMare explică:

Va multumesc mult, m-ati calmat cat de cat laughing) Chiar eram panicat RAU :

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Chiar azi ma uitam la un doctor care spunea ca mastile acelea sunt doar pentru a-i proteja pe cei din jur pentru ca tu poti lua virusi si bacterii din aerul care intra pe lateralele mastii pe unde respiri

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si tot acelasi doctor spunea ca virusul ala nu e asa de periculos cum se spune. La tv se prezinta totul dramatic pentru audienta dar oamenii aia care au murit aveau in medie 70 ani si o stare de sanatate precara, deci in situatia aia cam orice virus gripal le-ar fi fost fatal.
Il cheama Mihail Pautov, gasesti clipurile lui pe Youtube.

| bmerry a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci implicit poți și sa emani viruși prin acele laterale... Exista totuși niște măști mai complexe, închise ermetic, ca cele folosite la vopsitorie sau la procedurile chimice. Sunt mai scumpe dar sunt eficiente pentru ca filtrează aerul.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Furnicuta000):

Va multumesc mult, m-ati calmat cat de cat laughing Chiar eram panicat RAU :

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Mastile N95 sunt mult mai bune fata de porcariile alea ieftine care-s subtiri si au loc liber pe laterale.