| anonim_4396 a întrebat:

Medicul de fam. nu ma ajuta cu NIMIC! Vreau sa ma ingras musai, rapid si NU POT. Aveam 50-52 kg, acum am 42! Ce alimente pot consuma care ingrasa? Nu am pofta de mancare, simt ca imi e foame insa nu pot manca tot din farfurie, brusc nu imi mai trebuie chiar daca e mancarea mea preferata.Mama gateste foarte bine, niciodata n-am fost pretentioasa la mancare.
Mi-am facut recent analizele si totul a iesit bine, mai putin VSH-ul care era 11, iar media era intre 5-8. In fine, doctorul de fam a spus sa mananc tot ce prind, mereu sa rontai cate ceva, da nu e chiar asa usor.

Ce meniu ar trebui sa imi fac, zilnic si la ce ore ar trebui sa mananc?
Alte detalii : Varsta 21, inaltime 1.64, greutate actuala 43kg. Nu obisnuiesc sa mananc cipsuri (poate o data la cateva luni) si nici sucuri nu prea beau (poatea o sticla de cola la jumatate de litru/pe saptamana), nu mananc paine, foarte rar iar daca mananc trebuie sa fie neagra sau cu seminte.
Ajuta daca mananc multe dulciuri? Ce ar trebui sa mananc sa ma ingras, nu ma intereseaza ca e grasime nesanatoasa, dar nu mai stau nici hainele pe mine cum trebuie, am scazut cu 2 marimi la blugi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| clau44 a răspuns:

Poți încerca cu suplimente cu vitamine care amplifică foamea. Și sucurile carbogazoase îți sunt bune, dar să scrie fructoză pe etichetă.

| anonimg a răspuns:

Te-ar ajuta să te înscrii la un bodybuilding. Îți poți dezvolta masa musculară.
Dulciuri să nu consumi mai mult decât este necesar, deoarece vei avea probleme cu pancreasul. (De fapt acesta nu funcționează în parametrii normali; el este responsabil cu îngrășarea și slăbirea).
Îți trebuie un consult medical (analize) ca să se cunoască motivul pentru care corpul tău nu asimilează grăsimea. Aceasta este eliminată de multe ori odată cu scaunul de la toaleta.
Te-ar ajuta și un nutriționist.
Nu trebuie să mănânci mai mult de 3-4 ori pe zi.

| Celcestietot a răspuns:

De la multe dulciuri poti da in diabet, asa ca ia-ti gandul de la asa ceva. Incearca sa ai parte de cate 3 mese pe zi, hidrateaza-te cu ~2 litri de apa pe zi, chiar daca toate acestea ti se par grele de pus in practica. Ai putea sa mai faci exercitii fizice (nu sa alergi) ca sa poti pune masa musculara si astfel sa ajungi mai repede la greutatea dorita. Daca ai ajunge pe la ~53 de kg ai putea sa te opresti din a mai creste in greutate.

| Goete a răspuns:

Rontaie chipsuri si bea sucuri cu zahar, asa pui pe tine in mod nesanatos.
Sau consulta un Nutritionist - nu medicul de familie

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta un medic endocrinolog. Poate ai probleme cu tiroida (hipertiroidie).

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie să mănânci sănătos mai întâi de toate. Mergi la un nutriționist. Vezi daca e NaturHouse in orașul tău.

| brokxy a răspuns:

Dulciurile nu ingrasa, crede-ma eu mananc ca sparta si nu ma ingras...tone de ciocolata si prajituri..baga cateva saptamani doar de la MC sau KFC sa vezi cum te ingrasi. MC mai bine ca sunt mai ieftine lol

| GouDidodino a răspuns:

Schimba medicul de familie si mergi la un nutritionist

| Stropdeploaie a răspuns:

Ciorbe. Branza oua ..carne.diferite lactate!
Cate doua feluri de mancare la o masa. plus desert!

| Nonolita a răspuns:

Faptul ca ai slabit asa de mult este ingrijorator. Spun si eu ca altii, schimba medicul de familie. Si du-te la un endocrinolog sa faci niste analize, sa descopere cauza pentru care slabesti asa de mult. La varsta ta nu e normal. Poate fi o boala grava.

| 2EXA a răspuns (pentru Nonolita):

Nu, am slabit din cauza stresului vara asta.Si am slabit brusc, in 2 saptamani pentru ca chiar nu mancam nimic, nu dormeam, plangeam etc. Stiu cauzele, ideea e sa pun iar pe mine sa arat si eu bine, sa ma simt bine in pielea mea laughing