| nukemdfkz a întrebat:

Medicul de familie are dreptul să te oblige să faci testul covid daca ești răcit? Are voie să trimită izoleta la tine acasă sa te ia fortat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum te a obligat? Te a luat de guler si te a dus la testat?

Cu izoleta nu mai vine nimeni acasa ca nu mai e de luni de zile obligatorie internarea.

| ania a răspuns:

Nu te obligă nimeni, dacă ai simptome de covid se bucură dacă discuți doar telefonic și nu insiști să te consulte și pentru adeverințe ies afară să ți le dea, nu te primesc la cabinet.

| Werrich a răspuns:

Medicul de familie este obligat sa se asigure ca pacientii lui sunt sanatosi, daca tu mergi si infectezi pe cineva medicul de familie va fi sanctionat de DSP. Constitutia Romaniei, Art. 34 – Dreptul la ocrotirea sănătăţii: (2) Statul este OBLIGAT să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.