| Andreeamaria555 a întrebat:

Medicul de familie imi poate prescrie anticonceptionale? Am auzit de la cineva ca anticonceptionalele sunt printre singurele pastile care se pot da gratiut. Insa unii spun ca ele se pot da doar de medicul ginecolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Doar medicul ginecolog le prescrie. Pentru ca inainte de a prescrie anticonceptionale trebuie un control ginecologic pe care medicul de familie nu-l poate face.
Cat despre gratuitate, ma cam indoiesc ca se compenseaza 100%, cel mai probabil exista o reducere, dar nu stiu, va trebui sa te informezi mai bine, sau sa-ti spuna cineva care ia sau macar stie cu siguranta.