| Dana2103 a întrebat:

Metode sanatoase de slabit? Se zice ca abdomenul cu patratele se face in bucatarie
Ce alimente tin de foame?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Singurele care tin de foame este apa multa si proteinele si carbo complexi
carnea de peste,pui,porc,curcan
fructe,legume =cartofi, orez, paine cu cereale integrale, evita carbo simpli =dulciuri, sucuri
grasimi=avocado, peste

dieta va fi asa
50% carbo
30% proteine
20% grasimi
dimineata masa principala-1 snitel, 2 oua, 3 cartofi fierti
dupa masa=o mancare calda si fructe intre mese
seara-lapte cu musli

recomand si 16/8
adica consum in 8 ore 2 sau 3 mese pe zi
10-16
10 prima
13 a doua
a treia la ora 16 sau 17

tu faci cum vrei

recomand 2 ore dimineata de mers pe jos

9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Bataia tine sigur de foame. In general supele/ciorbele tin de foame mai mult decat felul doi. Asta asa ca sa stii pentru tine. ''Metode sanatoase de slabit?'' deficitul caloric. Slabesti incet si sigur. Abdomenul se face si cu putin exercitiu. Ca alimente satioase as zice in primul rand pieptul de pui, apoi muschi de vita, peste, orez (desi carbohidratii sunt de evitat la slabit). Cred ca le-am pus intr-o ordine de nu le descifrezi. Dar atata pot eu la 12 noaptea

| iuliaOK a răspuns (pentru siriusblack98):

Am văzut ca le recomanzi la mulți deficitul caloric))) De ce ești asa sigur ca merge chestia asta? Ai slăbit tu cu deficitul?

| Sekim a răspuns (pentru iuliaOK):

Daca ai comentat chestia asta nu ai pic de legătură cu sportul sau viața sănătoasă sa spun așa. Absolut oricine, daca a slăbit vreodată în viața asta a slăbit prin deficit caloric, tu nu știi ce înseamnă deci probabil de asta vorbești. Deficit caloric înseamna sa consumi mai puține calorii decât consuma corpul tau in mod normal. Orice antrenor de fitness îți va recomanda deficitul caloric și oricum vei intra in deficit caloric cu o alimentație sănătoasă. Daca nu spune numele : deficit caloric, nu înseamnă că nu e acolo.

| iuliaOK a răspuns (pentru Sekim):

Pai e logic ca nu am pic de legătură dacă nu am încercat niciodată. Întrebam din curiozitate fiindcă tipu recomanda la toți chestia asta și voiam sa știu dacă e sigur (nu prea ai cum sa spui ca e adevărat din moment ce nu ai încercat, de asta l-am și întrebat) Chestia e ca am mai văzut o discuție pe tema asta (deficit caloric) Deși era o discuție contradictorie, ambele persoane aveau niște argumente bune. Eu îs oleacă confuza, nu cred pe nimeni))))

| siriusblack98 a răspuns (pentru iuliaOK):

Vad ca ti-a raspuns Sekim si n-are sens sa ma complic. Prin deficit caloric are loc procesul de slabire. Adica asta este baza, asta este totul. Le recomand tuturor asta pentru ca de multi ani cu asta ma ocup. Programe de antrenament si nutritie. Irl asa ceva costa dar aici atat cat pot incerc sa ajut free.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legumele in special.
Trebuie sa ai o alimentatie cat mai variata.nu te duce pe diete stricte, ca o sa te I grase la loc, la fel cum te slabesc. De tot.
Sfatul meu este sa urmezi pasii astia si o sa slabesti sanatos, evita orice sucuri, singurul lichid care ar trebui sa_l bei e numai apa.
Evita sa mai mananci in oras sau sa-ti iei gustari intre mese, singura data cand mananci sa fie la masa.
Evita sa faci cumparaturi cand esti flamanda ca poate tinzi sa iei alimente bogate caloric, nu tine cereale, ciocolati. Prin casa, forteazate sa cu cumperi numai alimente slabe caloric si cat mai verzi. Fructe de padure, nu fructe normale, cereale fara adaousuri, nu dulci, lapte de migdale, nu bogat in grasimi etc etc
Asta ar trebui sa-ti reduca cel putin cateva kg.

| KR0NSTADT a răspuns:

Pătrățelele se fac la sală, iar mâncarea este complementară exercițiilor. Mănâncă orice, cât mai variat, dar neapărat să o faci moderat. Hidratarea este de asemenea importantă.

| Bariel a răspuns:

Se face pe naiba, este posibil sa se faca daca te infometezi, dar nu o sa fie foarte vizibil, si nu e nici sanatos. Ai nevoie de motivatie si un set bun de exercitii(recomand cele de la thenx)

| aXy99 a răspuns (pentru Bariel):

Si...cum anume vei avea abdomenul vizibil daca ti-l antrenezi atata timp cat exista un strat gros de grasime deasupra lui?