| DanielDanny a întrebat:

Mi-a cazut lucrarea dentară... Cam cât ar costa sa o fixeze la loc? E vorba de randul de dinti din fața!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te duci inapoi la stomatologul care ti-a facut lucrarea.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru o punte cu 3-4 dinti cam 100ron costa o cimentare in Bucuresti.
Ti-a cazut de la mestecat guma/caramele sau e f uzata lucrarea si are peste 10ani?

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu costa nimic la doctorul care ti-a pus-o, mai ales ca el nu a lipit-o bine, asa ca du-te la alt doctor, nu ar trebui sa coste mai mult de cateva zeci de lei ca e doar un ciment care trebuie aplicat

eu mi-am scos o coroana de pe un dinte cu scobitoarea, pentru ca bagam zilnic scobitoare sub ea, de atunci folosesc numai ata dentara

| alina2k18 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Fa o investitie intr-un irigator bucalwinking nu se compara cu ata dentara.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alina2k18):

Wow, esti... SIGUR?!?
ar trebui sa fie apa sub presiune, cel putin, sa scoata mancarea dintre dinti, ori aia ar afecta gingia serios
NIMIC nu se compara cu ata dentara la scos mancarea dintre dinti, care daca e lasata putrezeste si produce carii... NIMIC

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Poti sa o faci gratis daca stii sa vorbesti si sa o faci sa creada ca e din vina celei care ti.a pus aparatul, ca nu a executat bine procedura. Dar in rest destul de mult. E ca si cum l.ai pune din nou, costul ala ar cam fi. Un prieten a convins.o ca a fost din vina celei care i.a pus aparatul si n.a mai platit, sau a platit dar foarte putin, nu mai știu exact.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i face nimeni nimic gratis, termina cu prostiile astea. Stomatologii costă bani multi sa i ti repare sau sa i ti puna dinti. De aceea multi români nu merg la dentist ca costă foarte mult raportat la un salariu sau o pensie de 800 lei.

| AllMight a răspuns:

Despre ce lucrare dentara e vorba? Plombe, coroane, fatete, proteza?

| DanielDanny explică:

Ca sa va dau tot eu raspuns, vreo 80 lei pe dinte, cu tot inclus curatare, dezinfectare, fixare, cimentuire, etc!

| CiprianBombardierul69 a răspuns:

Cel putin 2500 de lei