| Mariuss32 a întrebat:

Mi-a ieșit un herpes în colțul gurii(stânga) acum o zi și s-a mărit peste noapte. Aș vrea să știu un tratament natural de a scăpa de el, crema de flori de gălbenele e bună? Dau fundă celui care îmi spune cum pot scăpa foarte repede de el în mod natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Cel mai simplu si mai usor mod e aplicarea pastei de dinti direct pe herpes si evitarea anumitor alimente care il pot irita.

| cookie01 a răspuns:

E buna. Mie imi trece cel mai repede cu plasture antiherpes. Se gaseste la farmacie.

| Ravenborn a răspuns:

Natural: lasă-l să dispară sigur. laughing

| BMicha3l a răspuns:

-Alifia de gălbenele grăbeşte vindecarea
-Propolisul împiedică răspândirea virusului
-Usturoiul are efect antioxidant
-Ceaiul de urzică reduce usturimea

Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.
- Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
- Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
- Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
- Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
- Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
- Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
- Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
- Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
- Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.