| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a iesit maseaua de minte si nu are loc si am senzatia ca imi stramba toata partea de jos si doare.De mica am avut probleme cu maxilarul pentru ca e mic si nu imi incap dintii. Caninii(3/4)trebuie extrasi pentru ca mi-au iesit deasupra in gingie.
Sa revenim la masea, cred ca sunt sanse sa fie infectata sau sa se infecteze.Gingia care se rupe pentru a face loc, are o pata alba-galbena.De asemenea si pe cavitatea bucala am o pata alba pe care n-am mai avut-o pana acum si ma doare.
Ps: am 20
Maine am sa merg la dentist insa nu stiu ce ma asteapta.Va trebui scoasa? Cu petele acelea albe galbui ce pot face? Nu pare sa iasa puroi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Antopuff a răspuns:

Da, trebuie scoasa. Cat despre canini teoretic nu ar trebui extrasi ci mai degraba sa iti faca loc pe arcada prin scoaterea premolarilor si apoi aparat dentar.

| anonim_4396 explică (pentru Antopuff):

Nu, asa ceva nu accept. Plus ca nu mai au loc caninii sa revina jos.

| Antopuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de aia se pune aparat ca sa ii aduca jos. Caninii sunt dinti mai importanti decat premolarii.

| 2EXA a răspuns (pentru Antopuff):

Cum sa ii aduca jos unde nu exista loc? Sa i ingramadeasca acolo ca pe sarmale? Pur si simplu nu se poate.

| Antopuff a răspuns (pentru 2EXA):

Le poate face loc prin scoaterea premolarilor. Functia caninilor este de sfasiere a mancarii si nu este similara cu functia de mestecare a premolarilor si de aia sunt mai importanti caninii.