| ribak a întrebat:

Mi-a zis doctorul ca am inceput de sinuzita si ca trebuie sa fac ceva in privinta asta. Dar nu mi-a spus si ce...
Deci, ce pot face ca sa previn sinuzita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Trebuia sa intrebi doctorul daca tot ai fost acolo, ce doctor mai e si acela care zice sa faci ceva dar nu iti spune ce

| WaterDrop a răspuns:

Curata sinusurile cu apa sarata, leac babesc. Mergi si la un consult ORL, banuiesc ca nu era vreun specialist doctorul care ti-a spus acest lucru.

| ribak explică (pentru WaterDrop):

Cum se face asta?
Doctorul ala era la urgente, nu mi s-a parut nici mie cine stie ce.

| William a răspuns:

Mergi inapoi la el si intreaba-l.

| Donsavas a răspuns:

Tu nu ai un medic de familie? La urgentist mergi DOAR in cazuri urgente! La generalist(medicul de familie) mergi de fiecare data cand consideri ca ai nevoie de o prima consultatie iar acesta te trateaza daca dumnealui considera ca are competenta necesara,ori daca nu,te trimite la specialist. Pentru preventia si tratarea naturista a sinuzitei, poti consuma in perioada asta ardei iute, usturoi, ceapa, etc. Sanatate!

| ribak explică (pentru Donsavas):

Pai a fost un caz urgent, dar cand m-a consultat mi-a zis si de sinuzita.

| alinadianaaa a răspuns:

Important este sa consulti un medic ORL, ca sa iti dea un tratament corespunzator. Poti sa folosesti decongestionante tip spray, pentru eliminarea mucusului din sinusuri, sau sa aplici comprese cu apa calduta pe fata