| Ajay a întrebat:

Mi-am dat programul peste cap și nu mai pot sa adorm înainte de 5 dimineață, cum sa fac sa aud alarma că înnebunesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iamprettybored a răspuns:

Trebuie sa iti restabilesti ciclul somn-veghe, este vorba de ciclul biologic in care corpul doarme si se trezeste in mod natural, de la sine. Daca iti pui la punct ciclul somn-veghe, poti chiar sa ajungi sa te trezesti fara alarma.
In primul rand, un adult sau adolescent are nevoie de minim 7-9 ore de somn pe noapte.

Ca sa iti restabilesti programul de somn, incearca sa te culci din ce in ce mai devreme pana când indeplinesti nr. de ore necesare de somn pe noapte.
Daca nu reusesti sa adormi, iti recomand in primul rand sa renunti la privitul ecranelor cu minim o ora inainte de culcare. Asta inseamna telefon, calculator, televizor, etc. Lumina albastra emisa de ecrane reduce secretia de melatonina, hormonul care induce starea de somn. De asemenea, asigura-te ca este suficient de racoare in camera. Pentru a adormi, corpul isi raceste temperatura, si ii este mai greu intr-un spatiu foarte cald. Incearca sa stai in alta parte decat camera in care vei dormi pentru minim jumatate de ora inainte de culcare. Mediteaza, fa tai-chi/yoga sau stretching ca sa te relaxezi. Citeste dintr-o carte inainte de culcare, studiile au aratat ca te ajuta sa adormi mai repede.
Fa efort fizic pe parcursul zilei, dar preferabil nu dupa ora sase. Nu manca cu o ora inainte de culcare. Consuma doar fructe/legume si seminte/nuci seara, sunt mai usor de digerat.

Incearca diverse ceaiuri inainte de culcare, in special lavanda, teiul si musetelul ajuta. Nu este recomandat sa iti faci un dus fierbinte inainte de culcare, deoarece ridici temperatura corpului. Incearca sa iti faci o rutina de seara pe care sa o respecti.

Sunt cateva chestii pe care le-am aflat cand am studiat despre somn, multa bafta!

1 răspuns:
| goguPatent a răspuns:

Stai treaz 24 h si sa vezi pe urma cum adormi