| MariaRaiven200457 a întrebat:

Mi-am dat recent o alta gaura in ureche. Mi-a trecut aproape toata durerea in 3 zile si am zis sa-l scot sa-l curat cu spirt pe acolo. Dupa cateva ore mi s-a umflat si ma doare la orice atingere. Cu ce sa dau? As putea da cu ulei de masline?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la vindecarea completa a ranii, nu se scoate cercelul din ureche! Uneori dureaza si 2-3 saptamani, deci, fara sa-l scoti pana nu se vindeca de tot si nu mai sunt coji.
Daca ai facut-o, dezinfecteaza rana cu spirt medicinal sau apa oxigenata si pune cercelul la loc, cand este posibil.
Nu pune ulei, pe o rana deja infectata.

2 răspunsuri:
| kepler22b a răspuns:

Cum sa dai cu ulei de masline? Nuu sub nicio forma, continua sa speli cu spirt pentru a dezinfecta. Dar totusi cred ca te ai grabit si ti se vaastupa gaura. Puteai sa speli cu spirt si cand era cercelul in ureche. Dar nu. Te a mancat pe tine laughing)

| MariaRaiven200457 explică (pentru kepler22b):

Nu are cum sa se astupe, doar ca s-a umflat foarte tare. Doar nu s tampita sa nu mai bag cercelul la loc...